Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurtdışı Denklik Açıklamaları
Mesaj: #1
Yüksek Öğrenimlerini Yurt Dışında

Yapmak İsteyen Öğrencilerin Dikkatine!!!Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gereklidir. Yükseköğretimi kazanç kapısı olarak gören yurtdışındaki bazı üniversiteler ile aracı kuruluşlar, Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) açıklanacağı şu günlerde yoğun bir kampanya ile sizlere cazip imkanlar sunmaktadır. Ancak, bu üniversitelerin çoğunluğu YÖK tarafından tanınmamaktadır. Sizlerin ve ailelerinizin ileride uğrayacakları telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşmamanız için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesinde büyük yarar vardır.


Bazı aracı kuruluşlar, basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda, reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını da belirtmektedir. YÖK’ten onaylatmadan, bu tür bilginin doğruluğuna kesinlikle inanılmamalıdır.


Yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve daha önceki yıllarda tanınmakta olan bazı üniversiteler hakkında tanınmama kararı alınabilmektedir. Tanınmamasına karar verilen yükseköğretim kurumlarında daha önce öğrenimlerine başlayan öğrencilerin hakları saklı kalmakta; ancak, söz konusu tanınmama kararının alınmasından sonra bu kurumlarda eğitime başlayarak diploma alanlara denklik belgesi verilmemektedir. Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra YÖK Denklik Bürosuna dilekçe ile başvurarak, gideceğiniz üniversitenin ve programın tanınıp tanınmadığını öğrenmenizde yarar bulunmaktadır.


Ortaöğrenimlerini Türkiye’de tamamlayıp 2001-2002 eğitim-öğretim yılında yükseköğrenimlerini yurtdışında yapmak isteyenlerin mutlaka 2001-ÖSS’ye girmiş olmaları ve ön lisans programları için ilgili alan türünde en az 105, lisans programları için ise ilgili alan türünde en az 120 ÖSS puanı almış olmaları gerekmektedir. Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (AOBP) ÖSS puanına ilave edilmesiyle elde edilen ve ÖSYM tarafından merkezi yerleştirilmede kullanılan Y-ÖSS puanının bu amaçla kullanılması kesinlikle söz konusu değildir. SAT (en az 1000 puan), ACT (en az 21 puan), Abitur, Fransız Bakaloryası, GCE A Level Sertifikası (en az 2 ders) ve Uluslararası Bakalorya (IB) belgelerinden herhangi birine sahip olanlar, ÖSS’den en az 120 ÖSS puanı almış olma koşulunu yerine getirmiş sayılırlar. YÖK’e diploma denklik başvurusu sırasında, bu koşulların sağlandığına ilişkin belgelerin de gösterilmesi gerekmektedir. Bu koşulların sağlanmaması durumunda ise denklik başvuruları kabul edilmemektedir.


Yükseköğrenimlerine 2001-2002 eğitim-öğretim yılında başlayacak sizler için geçerli ÖSS puanı, 2001 yılı ÖSS sonucudur. Bazı üniversiteler, daha önceki yıllardaki ÖSS sonuçlarına göre de öğrenci alabileceklerini; bazıları ise, bu yıl ÖSS’de 120’nin altında puan almış olsanız bile, üniversiteye özel öğrenci statüsünde başlayabileceğinizi, önümüzdeki yıl ÖSS’de 120’nin üzerinde puan almanız durumunda alacağınız derslerin otomatik olarak transfer edilip yıl kaybınızın olmayacağı garantisini vermektedir. Böyle bir uygulama kesinlikle geçerli değildir.


Bazı kuruluşlar, yurtdışındaki üniversiteler ile anlaşma yaptıklarını, sizlerin bir süre Türkiye’de eğitim gördükten sonra burada aldığınız dersleri yurtdışındaki üniversitelere transfer ederek, kısa bir süre sonra o üniversitelerden diploma alabileceğiniz garantisini vermektedir. Türkiye’de kanunen üniversite niteliği olmayan kuruluşlarda eğitim görerek lisans diplomasını bu şekilde alacak olanlara denklik belgesi verilmemektedir.


Devam zorunluluğu olmayan ve açıköğretim, uzaktan öğretim, v.b., yapan yabancı üniversiteler tarafından verilen diplomalara YÖK tarafından denklik belgesi verilmemektedir.


Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Litvanya, Macaristan, Moldova ve Romanya’daki bazı üniversitelerin programları da Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer almaktadır. Kılavuzda yer alan bu üniversitelere ait programlara ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerin aldıkları diplomalara, ilgili mevzuata göre yapılan inceleme sonucunda diploma denklik belgesi verilmektedir. Bu üniversitelerin kılavuzda yer almayan diğer programlarından veya bu ülkedeki diğer üniversitelere ait programlardan mezun olanların diploma denklik başvuruları reddedilecektir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN:


Başvuru Adresi:

Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi

06539 Bilkent,ANKARA
www.yok.gov.tr

Tel: 0312 298 71 42

Fax: 0312 266 50 60
İlginizi Çekebilecek Diğer Konular:
Fransa'daki devlet üniversiteleri Türk öğrencilere sadece üniversite harcı

Kazakİstan Ahmet Yesevİ Ünİversİtesİ

yök ve denklik

Bulgaristan Üniversiteleri Tanıtım Günleri (12.09.1009)

Viyana üniveristesi beni yorar mı ?

çin de okumaya ne dersiniz?

Üniversite harcı Alman öğrenciye 500, Türk öğrenciye 1500 Euro

Varna Teknik Üniversitesi Eğitim Sistemi

Ukrayna maup da egitim

Ukrayna'da eğitim

ben eğitiyorum...çok mutluyum...
İmages
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  yök ve denklik egitiyorum 1 622 01-31-2011 07:48 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Yurtdisi Diploma Denklik icin faydali bilgiler. egitiyorum 1 904 01-31-2011 07:47 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Tip fakultesi okumak bulgaristanda(oss sarti yok denklik var) egitiyorum 1 663 01-31-2011 06:31 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  2017-2017 Eğitim Yılı Yurtdışı Üniversiteleri Lisans ve Yüksek Lisans Başvuruları Başladı.. egitiyorum 1 483 01-31-2011 06:30 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Yurtdışı Yüksek Lisans Hakkında Bilgisi Olanlar Lütfen bakın egitiyorum 1 427 01-31-2011 06:30 PM
Son Mesaj: egitiyorum

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir