Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yardım lüten!!
Mesaj: #1
hocam masa tenisinde servis nasıl atılır??

[url=\"http://imageshack.us\"]İmages[/url]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #2
İYİ BİR SERVİS
1.6.1. Servis başlangıcında top, oyun yüzeyinden daha yukarı seviyede ve uç çizgisinin gerisinde, servisçinin açık ve düz olarak duran servis elinin ayasında serbest ve hareketsiz olarak durmalıdır.
1.6.2. Daha sonra, servisçi; topu, falso verdirmeden serbest el ayasını terk ettikten sonra en az 16 cm yükselecek şekilde, dikeye yakın doğrultuda yukarıya doğru atacaktır.
1.6.3. Servisçi, topa yörüngesinin, en üst noktasından düşmeye başladıktan sonra vuracaktır. Öyle ki top önce kendi sahasına değecek, ağ takımının üstünden veya etrafından geçerek karşılayıcının sahasına değecektir. Çift yarışmalarında ise top sırasıyla servisçinin ve karşılayıcının sağ yarı sahalarına değmelidir.
1.6.4. Top ve raket, topun yukarıya doğru atılmasından önce serbest elin ayasında hareketsiz olarak durduğu son andan, vurulduğu ana kadar, oyun yüzeyinden daha yukarı seviyede bulunmalıdır.
1.6.5. Topa vurulduğu anda top, servisçinin uç çizgisinin gerisinde olmalı, ancak servisçinin kol, baş veya bacağı dışında, gövdesinin kendi uç çizgisinden en uzak kısmından daha geride olmamalıdır.
1.6.6. İyi bir servis atışının gereklerinin yerine getirildiğinin hakem veya yardımcı hakem tarafından görülebilmesini sağlayacak şekilde servis atılmasından servisçi sorumludur.
1.6.6.1. Eğer hakem servisin kurallarına uygunluğundan şüphe duyar, ancak kendisi veya yardımcı hakem, servisin kurallara uymadığından da emin olamazsa, hakem maçta ilk olayda, aleyhte sayı vermeksizin oyuncuyu uyarabilir.
1.6.6.2. Maçta, aynı oyuncunun veya çift maçında eşinin bundan sonraki aynı veya başka bir sebeple şüpheli görülen servis atışlarında, karşılayıcı bir sayı kazanacaktır.
1.6.6.3. İyi bir servis atışının gereklerinin yerine getirilmesinde açık bir kusur varsa, servisçi uyarılmayacak ilk ve sonraki her kusurunda sayı kaybedecektir.
1.6.7. Kuraldışı olarak hakem, fiziksel özür nedeniyle yerine getirilemeyen bazı iyi servis gereklerini, maç başlamadan önce kendisine bildirilmiş olmak kaydıyla aramayabilir.

bol paylaşımlar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir