Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yabancı diploma tanınsın
Mesaj: #1
Hamburg Eyalet Parlamento Başkan Vekili Nebahat Güçlü, Alman SEndikalar Birliği tarafından düzenlenen toplantıda diplomaların tanınması halinde göçmen işsizlerin sayısının azalacağını ve mesleklerinde uzman kişilerin artacağını söyleyerek, "Buna ihtiyaç var” dedi.
HAMBURG'da Alman Sendikalar Birliği (DGB) Göçmenler Bölümü tarafından düzenlenen toplantıda, Almanya’ya gelen göçmenlerin kendi ülkelerinde aldıkları meslek diplomalarının tanınması talep edildi. DGB Merkezinde gerçekleşen toplantıya konuşmacı olarak Hamburg Eyalet Parlamento Başkan Vekili Nebahat Güçlü, DGB Göçmenler Danışmanı Hüseyin Yılmaz, Okul Enformasyon Merkezi (SIZ) yetkilisi Peter Lamp katıldı.


Geleceğin uzmanları


Toplantının açılış konuşmasını yapan Hüseyin Yılmaz, Almanya’ya gelen göçmenlerin beraberlerinde getirdikleri meslek becerilerden faydalanmak gerektiğine dikkat çekti. Almanya’da işsizler arasında göçmenlerin oranının yüksek olduğuna vurgu yapan Nebahat Güçlü ise, “Özellikle genç ailelerden oluşan göçmenlerin kendi ülkelerinde öğrendikleri mesleklerinin burada sayılmaması ve yaptıkları mesleğe devam edememeleri göçmenler arasında işsizliğin artmasına neden oluyor. Almanya’nın bir çok meslek alanında uzmanlara ihtiyacı olmasına rağmen var olan potansiyelden faydalanılamıyor. Federal alanda göçmenlerin mesleki diplomalarının tanınması için çalışmalar hızlı bir şekilde sürdürülmeli ve bürokratik işlemler kolaylaştırılmalı. Bunun gerçekleştirilmesi durumunda hem devletin yükü hafifler hem de geleceğin uzmanları yetişir” dedi.


Eğitim düzeyi farklı


Her ülkenin kendine göre eğitim sistemi olduğuna işaret eden Peter Lamp ise konuşmasında “Hamburg’da ilkokul diploması 9. sınıfa kadar. Bu süre başka bir ülkede daha az veya uzun olabilir. Verilen dersler de farklıdır. Bu lise için de geçerlidir. Bu nedenle yabancı bir ülkede alınan eğitim ve diploma burada eşit değerde sayılmıyor. Yabancı ülkede alınan eğitimin kalitesini, içeriğini önce incelemek gerekir. Doktor, öğretmen, sağlık memuru gibi mesleklerde diplomaları gördükten sonra ek eğitim alınması gerekebilir. Bunun için danışmanlıklarımızdan faydalanınız” dedi.


kaynak İlginizi Çekebilecek Diğer Konular:
Bulgaristan'da ingilizce denizcilik eğitimi

Hertfordshire Üniversitesi

varna tıp fakültesi

Rusyada universite egitimi (( yıllık 2000 dolar))

Yurtdışına Dikey geçiş ?

Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi

Amerİkada YÜksek Lİsans

Lisans tamamlama?

BULGARİSTANDA ÜNİVERSİTE EĞİTİMi

ABD’nin en iyi üniversiteleri belli oldu

ben eğitiyorum...çok mutluyum...
İmages
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Almanya'da, yabancı akademisyen ve uzmanların süresiz ikamet ve çalışma izni. egitiyorum 1 517 01-31-2011 07:47 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Yurtdisi Diploma Denklik icin faydali bilgiler. egitiyorum 1 772 01-31-2011 07:47 PM
Son Mesaj: egitiyorum

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir