Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Üniversite harcı Alman öğrenciye 500, Türk öğrenciye 1500 Euro
Mesaj: #1
Üniversite harcı Alman öğrenciye 500, Türk öğrenciye 1500 Euro

İmages

2017 yılından itibaren üniversitelerde ücretli dönemin başlayacağı Hessen eyaletinde Alman öğrenciler için 500 Euro olarak belirlenen harç ücretinin yabancı öğrenciler için 1500 Euro olması tepki çekti. Türk sivil toplum kuruşları, AB dışından gelen öğrencilerden daha fazla harç alınmasını protesto ederek, “Bu bir ayrımcılıktır. Eğitimde fırsat eşitliği ortadan kaldırılıyor” diye konuştular.


2017 yılı kış sömestrinden itibaren üniversite öğrencilerinden dönem başına 500 Euro harç alacak olan Hessen, Almanya’da üniversitelerin ücretli eğitime başlayacağı ilk eyalet olacak. Eyalet hükümetinin cuma günü aldığı karara göre ikinci kez üniversite okuyan, doktora yapan ve Avrupa Birliği dışındaki bir ülkenin vatandaşı olanların ise 1500 Euro’ya kadar harç ödemesi kararlaştırıldı.

Bu da Türk vatandaşı üniversite öğrencileri için yılda 3 bin Euro’ya kadar varan bir harç miktarını ödemesi anlamına gelecek. 2017 yılından itibaren ise bu uygulamanın Bachelor diploması ile bitirilen bütün master bölümlerine yayılması kararlaştırıldı. Yeni uygulama ile üniversite öğrencilerine ayda en az 500 Euroluk borçlanma imkanı tanınacak. Buna Bafög kredisinin de eklenmesi durumunda üniversite öğrencilerinin toplam 17 bin Euro’ya kadar borçlanması mümkün olacak.

Üstün başarılı olan veya çocuğu olan öğrenciler ise üniversite harcından muaf tutulacak. SPD, Yeşiller ve öğrenci birlikleri yeni düzenlemeye karşı direneceklerini açıkladılar. Batı Almanya’da Birlik partileri tarafından yönetilen eyaletlerin tümünde benzer planlar hazırlanıyor. Almanya’da anayasasında para konusunun eğitime engel olmaması gerektiği belirtilen tek eyalet Hessen eyaleti. Bu eyalette anayasa değişikliğine gidilip gidilmeyeceği ise bilinmiyor. Hessen Eyaletinin Türk öğrencileri zor durumda bırakacak yeni uygulam ile ilgili olarak merkezi Frankfurt’ta bulunan Rhein-Main Türk Toplumu da bir açıklama yaptı.


Rhein-Main Türk Toplumu Başkanı Tayfun Çilingir ZAMAN’a yaptığı açıklamada Hessen Eyaleti’nin 12 üniversite ve yüksek okulda yürürlüğe koymak istediği uygulamayı büyük bir ayrımcılık olarak nitelendirerek “Bu uygulamada ayrımcılık var. Halen Alman vatandaşlığına geçmemiş Türk gençlerinin eğitim alarak, üst düzeye gelmesini engellemek istiyorlar. Uyumun en önemli adımının eğitim olduğu hususu bizim üzerinde önemle durduğumuz bir konudur. Böyle bir düzenleme ile Türk gençlerinin önü kesilmek isteniyor.


Umuyoruz ki burada yaşayan ve ilk ve orta eğitimini Almanya’da tamamlamış Türk öğrenciler bu uygulama kapsamına alınmaz. Yeni düzenlemeyi kapsamlı olarak değerlendirerek, Almanya Türk Toplumu gerekli girişimleri yapacaktır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” sözleri ile tepki gösterdi.


Türk İşadamları Almanya Konseyi (TİDAF) Yönetim Kurulu üyesi Sait Özcan “Bir yandan uyumdan basedeceksiniz, diğer yandan bu uygulama ile yabancılara ayrı bir muamele uygulayacaksınız. Özellikle Almanya kökenli Türk öğrenciler bunu protesto etmeli. İlk okulda, orta okulda aynı sıraları paylaştıkları Alman öğrenciler uygun koşullarda öğrenim görme imkanına sahip olacaklar. Ancak, aynı sınıfta okuyan bir Türk öğrenci mali olarak cezalandırılacak. Bunu kabul etmek mümkün değil. İlk etapta üniversite öğrencilerini ve ailelerini bilgilendireceğiz. Frankfut Üniversitesi’nden başlayarak öğrencilerle bir araya geleceğiz. Biz bu uygulamayı basından öğrendik. Detaylarını Alman makamları ile henüz görüşmedik. Bu bakımdan önce eyalet hükümeti ile temas kurup girişişimlerimizi buna göre belirleyeceğiz. Umarız anlatıldığı gibi değildir.” diye konuştu.

gurbetport
İlginizi Çekebilecek Diğer Konular:
Sofya Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgiler ve Türk Öğrenci Grubu

Liverpool Üniversitesi Hakkında Bilgiler ve Türk Öğrenci Grubu

Newcastle Üniversitesi Hakkında Bilgiler ve Türk Öğrenci Grubu

York Üniversitesi Hakkında Bilgiler ve Türk Öğrenci Grubu

Viyana, Salzburg, Linz, Zurich, Berlin ve bircok avrupa egitim; össde...

499 ünivesiteden birini seçebilirsiniz

Amerikada Üniversiteler Hakkında Bilgi

Yabancı diploma tanınsın

Heidelberg Üniversitesi

CS Hayward Üniversitesinde MBA Eğitimi

ben eğitiyorum...çok mutluyum...
İmages
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Amerika da üniversite eğitimi almak için neler yapmam gerekiyor??? egitiyorum 1 773 01-31-2011 07:49 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Almanyada Üniversite için acil yardım edin egitiyorum 1 742 01-31-2011 07:48 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Alman üniversitelerinde 36 bin Türk öğrenci var egitiyorum 1 850 01-31-2011 07:48 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Belçika'da Üniversite, Meslek Seçimi ve Orta Öğrenimde Sorunlar egitiyorum 1 887 01-31-2011 07:48 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Avrupa'da ilk Türk üniversite 2017 de!! egitiyorum 1 765 01-31-2011 07:48 PM
Son Mesaj: egitiyorum

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir