Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkmenistan
Mesaj: #1
Türkmenistan
Türkmenistan, Hazar denizinin doğusunda, Kazakistan ve Özbekistan'ın güneyinde yer alır (bk.Harita 26). Kapladığı alan Türkiye'nin yarısı kadardır (488 100 km2). Başkenti Aşkabat olan Türkmenistan'ın yönetim şekli cumhuriyettir.

Ülkenin büyük bir bölümü düzlüklerle kaplıdır. Orta kesimlerinde yer alan Karakum çölü geniş yer kaplar.

Türkmenistan'da iklim karasaldır. Yağışlar çok azdır. Buna dayalı olarak akarsu vadileri ve dağlık bölgelerde ağaçlıklar, düzlüklerde bozkırlar, bunun dışındaki yerlerde ise çöl bitki örtüsü hâkimdir.

Ülkenin en önemli akarsuları; Ceyhun ve Murgap'tır. Bu akarsulardan daha çok sulamada yararlanılır.

Nüfusun 4,4 milyon olduğu ülkede, çoğunluğu Türkmenler oluşturur (%70). Bu nüfusu oluşturan diğer Türk asıllı topluluklar, Özbekler ve Kazaklardır. Merv ülkedeki diğer önemli yerleşim birimlerindendir.

Ülkede akarsu boylan ve vahalar, tarımın yapıldığı yerlerdir. Sulamanın önemli olduğu ülkede daha çok, pamuk, buğday, sebze ve meyve üretilir. Hayvancılık da yaygındır. Yün ve astragan kürk üretiminde önemli olan karakul koyunları burada yetiştirilir. Halıcılık da önemli bir etkinliktir.

Petrol, kurşun, kükürt ve krom önemli yer altı kaynaklandır. Sanayisi daha çok petrol ve pamuğa dayalıdır.

Yurdumuz ile Türkmenistan arasında çeşitli konularda iş birliği anlaşmaları imzalanmıştır. Türkmenistan'dan daha çok, ham deri ve pamuk satın almakta, buna karşılık çeşitli tarımsal ilâçlar ve tekstil ürünleri satmaktayız

\'\'BU MEMLEKETİN EKMEĞİNİ YİYİPTE İHANET EDEN BİRGÜN MUTLAKA YEDİĞİ YERDEN KURŞUNU YER...\'\'
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir