Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TÜRKİYENİN matemetikte ki başarısızlığı
Mesaj: #1
Matematikten Sınıfta Kaldık
OECD’ye üye 57 ülkedeki orta öğretim kurumlarındaki öğrencilerin ‘karneleri’ açıklandı. Türkiye matematikten sınıfta kaldı.
06 Aralık 2017 / 17:21Okuma-yazma ve matematik sınıflarındaki toplam başarıyı ölçen araştırmaya göre matematikte Tayvan, okuma-yazma derslerinde ise Güney Kore dünyanın en başarılı ülkeleri oldu. Türkiye, iki kategoride de ‘ortalamanın altında’ kaldı.

OECD tarafından üç yılda bir yapılan Pisa (Programme for International Student Assessment – Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) araştırmasının 2017 yılını kapsayan sonuncusu açıklandı. Matematik ve okuma-yazma kategorilerinde değerlendirmeye alınan 57 üye ülke arasında sadece ikisi, Finlandiya ve Güney Kore, iki kategoride de ilk beşte yer aldı. İlk 10 listesinin gediklisi Finlandiya’nın başarısı araştırmacıları şaşırtmazken, son üç yılda büyük bir sıçrama yapan Güney Kore’nin başarısı ise dikkat çekti. Matematik eğitiminde Tayvan ilk sırayı alırken, okuma-yazma derslerinde Güney Kore liderlik koltuğuna oturdu.

OECD’ye üye 57 ülkede orta öğretim kurumlarında okuyan 15 yaş grubu öğrencilerin baz alındığı araştırmada, iki kategoride de ikinci sırayı Finlandiya aldı. Finlandiya, geçtiğimiz hafta açıklanan bilim ligi raporunda da dünya birincisi olmuştu. Sonuç raporunda gerek Finlandiya gerekse Güney Kore’nin ‘bilgi teknolojileri’ne verdiği önem ve yaptığı yatırımın karşılığını aldığı vurgulandı. Raporda “bu iki ülkede son yıllarda gözlenen ekonomik kalkınma, ‘bilgi teknolojileri’nin öğretimi ve kullanımına dayalı eğitim stratejisinin sonucudur” denildi. Özellikle gelir düzeyi 1960’larda bugünkü Afganistan düzeyinde olan Güney Kore’nin başarısının altı çizildi.

Türkiye ortalamanın altında
Türkiye ise Pisa araştırmasına göre sınıfta çakmış durumda! Ortalamanın üstü, ortalama ve ortalamanın altı olarak üç grupta yapılan sıralamalarda Türkiye, matematik alanında Uruguay’ın gerisine düşerek 43. Sırada yer aldı. Okuma-yazma kategorisinde ‘biraz daha’ iyi performans sergileyen eğitim sistemimiz, yine de ortalama altında kalmaktan kurtulamadı ve Yunanistan’ın ardından 37. Sırada yer aldı.

Listede Latin Amerika ülkeleri genellikle Türkiye’nin de altında kalırken, iki kategoride de son iki sırayı Katar ve Kırgızistan aldı.

http://www.dosya.cc/PisaTablo_281_29.jpg.html]
Edited by: kardelen_7
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir