Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tuğrul Şan
Mesaj: #1
Tuğrul ŞanTuğrul ŞAN 1948 yılında Ordu’da doğdu. 1970 yılında Ankara Radyosu Çoksesli Korosunda göreve başladı. 1975 yılında, askerlik dönüşünde Türk Halk Müziği bölümüne imtihan isteyerek geçti ve 1976 yılından itibaren solo programlarla türkü severlerle tanıştı.

1993 yılında İstanbul Radyosuna tayin isteyerek 1997 yılına kadar Radyoda görevini sürdürdü. Aynı yıl emekliliğini isteyerek çok istediği Müzik Okulunu açtı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Müzik Okulunda; Bağlama, Gitar, Ud, Şan-Solfej, Keman, Kanun, Org ve Piyano, ayrıca THM ve TSM Koro çalışmaları da yapılmaktadır.

Radyo yaşamında bir çok türküyü ilk defa okuyarak dinleyicilerin sevmesini sağladı. Bunlardan bazıları; Varıp neylemeli sılayı gayrı, Sunayı ya deli gönül sunayı, Ey hamamcı, Bir yiğit gurbete gitse, Eşref, Gabak, Mevlam bir çok dert vermiş, Ahu gözlüm tut elimden, Ağasarın balını ve Yaylanın soğuk suyu vs. sayılabilir.

Bir adet 45’liği, bir adet Uzunçaları iki adet kaseti ve dört adet Sinema filmi bulunan Tuğrul Şan’ın TRT Repertuarına geçen derlemeleri de bulunmaktadır.

Ayrıca yurt içinde olduğu gibi, yurt dışında da başta Amerika, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İsveç, İsviçre ve Kıbrıs olmak üzere öz müziğimizin tanıtımına katkı sağlamaya çalışmıştır.

Yüksek okul mezunu olan Tuğrul ŞAN evli ve iki erkek, bir kız çocuk babasıdır.


Derlediği türkülerden bazıları:

TRT Rep. No: Türkü Adı: Yöresi:
1186 HATİPOĞLU NAM VERÜR ORDU/Aybastı
1187 EMİNE'M PAZAR MISIN ORDU/Mesudiye
1188 SEVDİĞİME VARAMADIM (ABUM ABUM GIZ ABUM) ORDU/Aybastı
1189 DERE KENARINDA TUZAK KURDULAR ORDU/Aybastı
1864 GÜZEL YANLIŞ GİDERSİN RİZE/Hemşin
ben öğretiyorum...çok mutluyum...
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir