Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Temel Kampçılık bilgileri
Mesaj: #1
TEMEL KAMPÇILIK BİLGİLERİ


Başlangıcından itibaren izcilik çalışmalrının yapıldığı temel ortam doğadır. Doğada yapılan çalışmalarda amaç doğayı tanımak, doğada yaşamayı öğrenmek , onu korumak ve bunlarla birlikte bütün hayatımız boyunca kullanacağımız temel disiplinleri bize kazandırmaktır.


http://site.mynet.com/nigdeizci/index.html]İmagesYÜRÜYÜŞ


Doğada ki en hassas ve en verimli toprak yüzeyden 10 cm derinliğe kadar olan topraktır. Bu bölüme en az zarar vermek için tek sıra yürümek gerekir. Grubun tek sıra yürümesi kaybolma riskini ortadan kaldırır ve öncünün tecrübesi sayesinde tehlikelerden korunulur. Gece yürüyüşünde de tek sıra yürümek, yolda engellerle karşılaşıldığında tehlikeye karşı arakadan gelenlerin uyarılmasını kolaylaştırır. Gece doğadaki canlılar bizzlerden daha iyi gördükleri ve duydukları için olabildiğiğmiz kadar sesiz olmak farkedilmemizi güçleştirir.


http://site.mynet.com/nigdeizci/index.html]İmagesKAMP ALANI


Öncelikle çadırımızı, barınağımızıkurabileceğimiz, ateşimizi yakabileceğimizyeterli düz alana ihtiyacımız vardır. Bu alan dere yataklarından, su yollarından ve yollardan uzakta olmalı, şiddetli rüzgar alan açıklıklar ve yamaçlar tercih edilmemelidir. Kamp alanında en önemli ihtiyaçlardan birisi de SUdur. Suyun kamp alanından taşınabilir uzaklıkta olması önemlidir.Barınağımızın kapısı hakim rüzgarların tersi yönünde olmalıdır. Bu düzenleme rüzgar ve soguktan daha az etkilenmemizi sağlayacaktır. Vadiler büyük tepe ve dağlar dışında rüzgar genellikle kuzey yönünden esmektedir. Bu nedenle barınağımızın kapısının güney yönüne bakması doğru olacaktır. Kampın rahalığı ve işlevselliği açısından kampta oluşturulacak basit tesisler çok önemlidir. Bu tesislerin neler olacağı ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Ama unutulmaması gereken yapılan tesisin ekip sayısıyla orantılı olmasıdır.


Hayal gücümüz ve yeteneklerimiz doğrultusunda doğada istediğimiz her şeyi yapmamız mümkündür. Unutulmaması gereken her ne yaparsak yapalım doğaya zarar vermememizdir. kamp alanımız ip yada doğal materyallerle belirlenmelidir ve kamp alanı asla boş bırakılmamalıdır. Kamp alanımızı terk ederken doğal olmayan tüm maddeleri ve çöpleri beraberimizde getirmeli ve kamp alanımızı bulduğumuz doğal şekliyle bırakmalıyız. Kampı oluşturken gerekli malzemelerden ip, balta ve küçük bir çakıdır. Kamp alanında vahşii hayvanlara ve özellikle yabancı insanlara dikkat edilmelidir.


http://site.mynet.com/nigdeizci/index.html]İmagesÇADIRDA YAŞAM


Öncelikle çadırı kurduğumuz alanın iyi seçilmiş olması gerekir.


Çadır Kurulmayacak Yerler:


a-)Dere yatağı


b-)Su yolu


c-)Sırtların ve yamaçların rüzgar alan taraflarına


d-)Ağaç altına


e-)10 derece ve daha fazla eğimli alanlara


f-)Kayalık alanların yakınlarına


g-)Sahibinden izin alınmamış arazilere


h-)Su kaynaklarıın 50m. yakınına


ı-)Çığ ve taş düşme tehlikesi olan yerlere


Çadır Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekan Noktalar:


a-)Çadırın kapısı rüzğara bakmamalı


b-)Çadır zemini temizlenmeli


c-)Tente germeleri sıkıca gerilmeli


d-)Ateşten 5m. uzağa kurulmalı


Çadırda Kalırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


a-)Tulumun altına mat serilir


b-)Ayakkabılar poşetlenerek çadırın içine alınır


c-)İçerde kesinlikle ateş yakılmaz


d-)Çantalar baş veya ayak ucuna konulur


http://site.mynet.com/nigdeizci/index.html]İmagesGİYİM


Giysilerimiz sayesinde güneş, rüzgar, yagışlar, soğuktan korunabiliriz.Tepeden tırnağa giysi ve aksesuarların nasıl kullanılmaları gerektiği gibi ne tür malzemelerden imal edildiği de son derece önem taşır. Yukardan başlayarak aşağıya doğru bir örnek izciyi aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz;


*Şapka her mevsim bulunmalıdır. Kış şartlarında bere ve soguk havalarda kulaklık kullanılmalıdır.


*Yagmur ve rüzgara karşı herzaman yagmurluk bulundurulmalıdır.


*Çabuk kuruyabilen ve sıcak tutan yinlü çamaşırlar tercih edilmelidir.


*Kazak nekadar sıkı örülürse örülsün rüzgarı geçireceği için uzun kollu penye ve tişörtler kullanılmalı.


*Polar malzemeden yapılan giysilerin bogazzlı ve boyundan fermarlı olmaları tercih edilmelidir.


Anorak ve benzeri montlar çabuk kuruyabilme ve sıcak tutukları için tercih edilmesine karşı çok yer kapladıkları için sorun yaratabilirler.


Terlediğimiz Zaman


Harekete devam edidiği süre boyunca öncelikle baş, boyun, ve ellerden başlayarak üzerimizdeki bizi söğuktan koruyan fazla giyecekleri terlama durumumuzla doğru orantılı olarak aşamalı şekilde çıkartmalıyız.


Unutulmamalıdır ki soguk hava şartlarında bizi koruyacak en etkili yönten aktif hareketlikle süreklği enerji dönüşümünü sağlayabilmektir. Bu nedenle düzenli gıda alınmalı ve hareketsiz kalmaktan kaçınılmalıdır.Ve ısıtacağı düşüncesiyle asla alkol alınmmalıdır(geçici ısınma sonra hissedilecek üşümenin yanınfa hafif kalacaktır).


http://site.mynet.com/nigdeizci/index.html]İmagesATEŞ


Öncelikle bilmemiz gereken ateşin kamptaki gerekliliğidir. Yemek pişirme, ısınma, vahşi hayvanlardan korunma ve aydınlanmak için kullanacağımız ateş kontrol edilmezse büyük yangınlara neden olacaktır. Bu tehlikeyi en aza indirmek içiin uyulması gereken kurallar vardır.

Ateş Yerinin Seçimi


Kamp alanımızda barınağımıza yakın, üzerinde ağaç dalları tente vs. bulunmayan, tabanı yanıcı doğal artıklardan arındırılmış, toprak yüzeyi tamamen taşlar ya da kumla örülmüş, etrafı taşlarla çevrelenmiş olmalı,2,5 metre çapındaki daire içinde ateşin etrafında çadır barınak ve fazla miktarda odun bulunmamalıdır


Ateşin Yakılması


Ateş yerinin ortasına bir miktar tutuştutucu koyulur(kuru çam iğneleri , kuru likenler, kağıt)hazırlanan bu çekirdeğin üzerine ince kuru dallar birbirine çatılarak dizilir daha sonra rüzgarı arkamıza alıp hazırladığımız çekirdeği tutuşturabiliriz.Gerekirse tutuşturmayı hızlandırmak için ateşi yelleyebiliriz. Ateşi daha kalın odunlarla rüzgar yönünde beslayerek geliştiririz. Unutulmamalıdır ki hava akımı ateşin yanmasında en önemli etkenlerden birisidir. Ateşin hava almasını sağlamalı ve çok fazla odunla doldurup hava akımını kesmemeliyiz. Aateşin yanında her zaman için su ya da toprak yığını bulundurulmalıdır.


Ateşin Söndürülmesi


Ateş yandığı sürece başında birisinin bulunması gereklidir. Ateş ğüvenli şekilde yakmak kadar onu güvenli şekilde söndürmek önemlidir. ateşi söndürmek için su, toprak ve kum kullanabiliriz. ateşi söndürürken önce üzerindeki sonradan yanması tehlike oluşturacak odunlar alınmalıdır,(Odun parçaları tamamen sönmüş olmalıdır)daha sonra külleri ve közleri ateş yerimizin içine dağıtılmalı ve su ile yavaş bir şekilde ateşi söndürmeliyiz. Unutmayın söndürülmesi kısa ve kolay bir ilem değildir! Sonra sönen ateşin üzri toprak, kum ve taşlarla hava almayacak şekilde örtülüp izleri ortadan kaldırılmalıdır.


HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAYALIM Kİ SÖNMEMİŞ ATEŞTEN SIÇRAYACAK KÜÇÜCÜK BİR KIVILCIM BÜYÜK ORMAN YANGINLARINA SEBEP OLABİLİR!!!
Her izci dügüm atmasını bilmelidir. Dügüm atma kolay gibi gelir fakat onunda dogru ve yanlış yapılış şekilleri vardır. Izciler doğru dügüm atmasını ögrenmelidirler. Çünkü, sırasında dogru atılan bir dügüm ne kadar çekilirse çekilsin çözülmez. Fakat istediginiz zaman kolayca çözülmelidir. Yanlış atılmış bir dügüm ya kuvvetlice bir asılışa dayanamayıp çözülür, yahut tamamen kör dügüm olup açılmak bilmez. Bir izci için ip çiviye nazaran çok daha pratik ve emniyetlidir.


http://site.mynet.com/nigdeizci/index.html]İmagesBALTA, BIÇAK
Bir izci için en iyi bıçak, gayet sağlam ve keskisi bulunan çakı cinsi olandır. Kalın keskili bıçaklar kamplarda kullanışlı değildir. Baltaya kontrolunuz altında olduğu sürece en iyi dostunuzdur. Kontrolünüzü kaybettiğiniz anda ise en büyük düşmanınızdır. Keskin bir baltanın kullanıla kullanıla körleşmiş bir baltadan çok daha tehlikesiz olduğunun bilenmesi gerekir. Çünkü kör balta vurulan kütüğe saplanmayıp sekebilir(ayrıca kuş sıçabilir,taş düşebiir,ayı çıkabilir)Bu durumda her tarafa çarpması mümkündür.Lastik ayakkabıyla veya yalınayak balta kullanmayınız!Balta ve bıçakla işiniz bittiğinde silip yağladıktan sonra kılıfına hemen koyunuz.Bu işlemi kendinize alışkanlık haline getiriniz ki bu aletler sizin her zaman işinizde fadalı olsunlar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Liderlik Için Gerekli Temel Özellikler onur 0 3,000 02-25-2008 10:27 AM
Son Mesaj: onur
  Pusula bilgileri onur 0 2,996 02-20-2008 12:30 AM
Son Mesaj: onur

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir