Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sincan - Uygur Özerk Bölgesi
Mesaj: #1
Sincan - Uygur Özerk Bölgesi
Sincan-Uygur Özerk Bölgesi, Türkistan'ın Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içindedir. Türkiye'nin iki katından fazla bir yüz ölçüme sahiptir (1,8 milyon km2). Sincan-Uygur'un Başkenti Urumçi'dir. Diğer önemli kentleri; Kaşgar ve Yarkent'tir.

Altay dağlan bölgenin kuzeyinde, Karanlık ve Altın dağları güneyinde yar alır. Bölgenin ortasında Tanrı Dağları yükselir. Bu dağların kuzeyinde Çungarya, güneyinde de Tarım havzaları vardır. Tarım havzasının ortasında geniş alan kaplayan Taklamakan çölü uzanır. Karasal iklimin egemen olduğu bölgede bozkırlar geniş yer tutar.

Kaynağını çevredeki yüksek dağlardan olan Tarım ırmağı, bölgenin en önemli akarsuyudur.

20 milyon kadar insanın yaşadığı Sincan-Uygur Özerk Bölgesi'nde, nüfusun çoğunluğunu Uygur Türkleri oluşturur. Özbekler.Tatarlar, Kazaklar ve Kırgızlar burada yaşayan diğer Türklerdir. Bölgenin dağ etekleri ve vahalar nüfusun yoğun olduğu yerlerdir. Buraları gerçek bir Türk yurdudur. Burada yaşayan Türkler, çeşitli etkilere rağmen kültürlerini, dillerini, örf ve âdetlerini korumuşlardır.

Konuştukları dil Uygurcadır. Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan Divanü Lügati't-Türk, Uygur kültürünü yansıtan önemli bir eserdir. Bu eser Türk dillerinin bir sözlüğü ve ansiklopedisi niteliğindedir.

Tarım, ülkenin önemli geçim kaynağıdır. Tahıl, pamuk, meyve ve sebze yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Önemli yer altı kaynakları; petrol, demir ve kömürdür.

\'\'BU MEMLEKETİN EKMEĞİNİ YİYİPTE İHANET EDEN BİRGÜN MUTLAKA YEDİĞİ YERDEN KURŞUNU YER...\'\'
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir