Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SBS sınavı
Mesaj: #1
seviye belirleme sınavı ile ilgili önemli bilgiler öğrencilerinize okuyun
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #2
(SBS) Seviye Tespit Sınavları 2017 sonunda yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), OKS yerine uygulanmaya başlanacak yeni sistem kapsamındaki Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) hazırlıklarında son aşamaya geldi. SBS, 2017'den itibaren haziran ayı içinde ders yılı bitiminden sonra gerçekleştirilecek. Bu eğitim-öğretim yılında son kez uygulanacak OKS ise 8 Haziran 2017'de yapılacak.

SON İKİ SINIF GİRECEK

MEB'in, üzerinde uzun süredir çalıştığı SBS'nin uygulanmasıyla ilgili hazırlanan yönerge onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.Taslak yönergeye göre, ilköğretim 6. ve 7. sınıflar için uygulanacak SBS, 2017 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak. Sınav, eğitim-öğretim yılı sonunda gerçekleştirilecek. Öngörülen takvime göre, ilköğretim 6. sınıflar 22 Haziran 2017, ilköğretim 7. sınıf öğrenciler 29 Haziran 2017 tarihinde SBS'ye girecek.

TEORİ DEĞİL PRATİK

SBS'de yöneltilecek soruların “bilgiyi değil, bilgiyi kullanmaya ölçen” sorulardan oluşması hedefleniyor. Sorular, öğrenci hangi sınıfta okuyorsa o yılın müfredatından hazırlanacak. İlköğretim 6. sınıflarda 80 soru, 7. sınıflarda 90 soru yöneltilecek. Bu eğitim-öğretim yılında ilköğretim 8. sınıf öğrencileri için son kez yapılacak OKS ise 8 Haziran 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek ve yine 100 soru sorulacak.

SINAVA KATILMA

SBS'ye katılma zorunluluğu olmayacak, isteyen öğrenciler katılacak. Herhangi bir sebeple bir SBS'yi kaçıran veya giremeyen öğrencilere o yılın en düşük SBS puanı verilecek.Bu durumda öğrencinin iyi bir liseye gitme şansını azalacak. SBS'ye girecek öğrencilerin yaşlarının küçük olmasından dolayı bu öğrencilere sınava giriş yerleriyle ilgili olarak kolaylık sağlanacak. Öğrencilerin uzak mesafelerde sınava katılmamaları için SBS'ler tüm iller ve ilçe merkezlerinde gerçekleştirilecek.

YENİ SİSTEMİN 5 AVANTAJI

TEK SINAV KADER OLMAYACAK: OKS, verilen eğitimi, hayata ve bir üst öğretim kurumuna hazırlama amacından uzaklaştırıyor, öğrencileri sadece sınavda başarı için yönlendirilmesine neden oluyordu. SBS tek sınavı kader olmaktan çıkarıyor.
OKULUN ÖNEMİ ARTIYOR: OKS okul içi başarıyı tek bir sınava indiriyordu. Okul içi başarının yansıtılacağı SBS ile her ders hatta okuldaki toplumsal faaliyetler bile önemli hale gelecek.
ÖĞRENCİ ODAKLI EĞİTİM: SBS, MEB'in bilgiyi kullanma odaklı yeni müfredatının daha sağlıklı uygulanmasını sağlayacak. OKS bilgiyi ölçtüğü için belli dersler önem kazanıyor; bilginin kullanımı ikinci planda kalıyordu. Okul başarısının yansıyacağı SBS ile öğrencinin bilgi kullanımını ön planda tutan yeni müfredat da önem kazanacak.
FIRSAT EŞİTLİĞİ: Başarının anlık bir sınavla ölçülmesi kursa giden öğrenci ile gidemeyen arasında fırsat eşitliğini engelliyordu. SBS ile kursa gidemeyen ancak okulda başarılı olan öğrencilere de fırsat tanınıyor.
SINAV KABUS OLMAYACAK: OKS öğrencilerde olduğu gibi ailelerin de psiko-sosyal açıdan yoğun bir şekilde gerilimler yaşamalarına neden oluyordu. SBS'de başarının ölçülmesi geniş bir zamana yayıldığı için bu sorun daha az yaşanacak.

ÖĞRETMEN TEKRAR ÖNEM KAZANIYOR

Test odaklı OKS'de başarının dershanelerle elde edilmesi, öğrencinin okul içi performansını düşürüyor, öğretmenlerin okuldaki otoritesini zayıflatıyordu. Sonuçta da eğitim kalitesi düşüyordu. SBS'de okul başarısının (yazılı notlarının da) puan hesaplamasına dahil edilmesiyle okul ve öğretmen, öğrenci-veli gözünde tekrar önemli olacak.

OKULUN BAŞARISI YÜZDE 30 ETKİLİ OLACAK

Değerlendirme, ilköğretim 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri için “sınavın yüzde 70'i, yıl sonu başarı puanının yüzde 25'i ve davranış puanının yüzde 5'i” alınarak yapılacak. Bu şekilde hesaplanacak puanlardan ilköğretim 6. sınıflar için yüzde 25'i, ilköğretim 7. sınıflar için yüzde 35'i ve ilköğretim 8. sınıflar için de yüzde 40'ı alınarak toplam puan ortaya çıkacak. “Sınıf puanı” olarak isimlendirilecek bu puan, Fen, Anadolu, Sosyal Bilimler ve diğer liselere yerleştirmede esas alınacak.

BU YIL 7.SINIFI OKUYANLAR

Ayrıca bu yıl 7. sınıfta olan öğrenciler, 6. sınıfta SBS'ye girmedikleri için üç yerine iki yılda elde ettikleri SBS, diploma ve davranış puanına göre okullara yerleştirilecek. Bu öğrenciler liselere yerleştirilirken 7. sınıfta elde ettikleri 'sınıf puanı'nın yüzde 40'ı ile 8. 'sınıf puanı'nın yüzde 60'ı dikkate alınacak. Seviye Belirleme Sınavları'nda OKS'ye göre daha kolay sorular sorulacak. Sorular okuldaki derslerde işlenen konulardan ve tamamen müfredattan çıkacak. SBS'ler bir 'sıralama sınavı' olmayacak ve öğrencilerin derslerdeki başarısını ölçecek. SBS'lerde 5 test uygulanacak. Bunlar Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler ile yabancı dil testleri olacak. Her testin puan katsayısı farklı olacak. En fazla puan getirecek test Türkçe ve matematik testleri olacak. Türkçe ve matematikten yapılacak her net öğrencilere 4 kat puan getirecek.

2 YERİNE TEK PUAN TÜRÜ

2008'de ilk kez yapılacak Seviye Belirleme Sınavı için tercih başvuruları OKS'de olduğu gibi sonuçlar açıklandıktan sonra alınacak. Yeni sistemde, OKS'de hesaplanan Matematik-Fen ile Türkçe-Matematik puan türleri yerine tek bir puan türü getirilecek. Öğrenciler Sosyal Bilimler liselerine de Fen liselerine de Anadolu liselerine de tek puan türünden girecek.

ÖNCE PARA YATIRILACAK

MEB, SBS'ye başvurular için yeni bir uygulama da başlatacak. 2017 yılında yapılacak SBS'nin başvuru takviminin Nisan ayında ilan edilmesi planlanıyor. Sınava girecek öğrenciler bankaya para yatıracak. Para yatıran öğrenciler sınava başvurmuş sayılacak. Başvuru ücretleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank'a yatırılacak.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Lise 1 Geometri Sınavı ogretiyorum 1 1,815 09-03-2010 06:47 PM
Son Mesaj: ogretiyorum
  Matematik lise 2 sorumluluk sınavı matematikci 0 1,158 09-01-2010 12:44 PM
Son Mesaj: matematikci

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir