Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sanat Tarihi /Arkoloji ve sanat tarihi
Mesaj: #1
SANAT TARİHİ / ARKEOLOJİ VE SANAT TARİHİ

Programın Amacı:
Sanat Tarihi programının amacı, Türkiye'de dünyada üretilmiş sanat eserlerini kronolojik gelişme ve yöresel boyutlarında incelemek ve bu alanda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Sanat Tarihi programında; İslam sanatı, batının ve çağımızın sanatı, batının ve çağımızın sanatı, eleştiri ve yöntembilim, teknik resim, fotoğrafçılık, Türk süsleme sanatları, minyatür sanatı gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler:
Sanat Tarihi programında okumak isteyenlerin; her şeyden önce, güzel sanatlara ve sosyal bilimlere ilgili, uyarıcılar arasındaki farkları algılayabilme ve analitik düşünme gücü yüksek kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Sanat Tarihi programını bitirenler, "Sanat Tarihçisi" ünvanı ile görev yaparlar. Sanat Tarihçisi; resim, minyatür, mimarlık eserleri gibi sanat eserlerini değerlendirir, korur ve tanıtır, halkta sanat sevgisinin gelişmesi ve tarihi eser kaçakçılığına karşı halkın uyanık olması için konferanslar verir, yayınlar yapar. Sanat Tarihçilerinin iş çevreleri, genellikle müzelerdir. Ancak Sanat Tarihçileri; geçmiş devirlerden kalma sanat eserlerinin ortaya çıkarılmasına katılırlar, zaman zaman arazide çalışmak zorunda kalabilirler. Müzelerde çalışan sanat tarihçileri, müzeye gelen eserleri, geliş yollarına göre sınıflandırır, kayıtlarını tutar, depolanmasını ve halka uygun yer ve zamanlarda sunulmasını sağlar.

Çalışma Alanları:
Sanat Tarihçileri; Vakıflar Genel Müdürlüğü, MTA, Kültür Bakanlığına bağlı kuruluşlar (müzeler) turizm kuruluşları gibi kurum ve kuruluşlarda görev alabilirler. Öğretmenlik sertifikası almış olanlar, orta dereceli okullarda öğretmenlik yapabilirler.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Meslek Adları (Sanat ve Sosyal Bilimler) kefil 0 1,128 12-12-2007 06:25 PM
Son Mesaj: kefil
  Meslek Adları (Sanat Tarihi) kefil 0 1,485 12-12-2007 06:24 PM
Son Mesaj: kefil

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir