Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polonya'da Yabancilar İÇİn EĞİtİm..
Mesaj: #1
The Foreign Studies Office of the Polish Ministry of Education is pleased to present the within 1998 Informational Bulletin-Programs of Studies in Poland Conducted in Foreign Languages. As a result of the educational reforms in reforms taking place, more and more programs in foreign languages are available to foreigners wishing to study in institutions of higher education in Poland.


Due to the ***** increase in such programs since the issuance of the 1997 Informational Bulletin, the Foreign Studies Office has decided to release this second, updated edition.


It is hoped that this Bulletin will receive the widest possible circulation in order to promote Poland's wide range of high quality program offerings.POLONYA'DA YABANCILAR İÇİN EĞİTİM

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Polonya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Bilim, Eğitim ve Kültür Alanlarındaki Anlaşma temelinde, yüksek öğrenim görmüş ve yüksek lisans derecesi almış her Türk vatandaşı, P. C. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bilim araştırmaları bursu için başvuruda bulunabilir. Bu tür bir bursun süresi, azami 8 aydır.

Polonya'da bilimsel staj görmek isteyenlere uygulanan sınavın hangi dönemlerde yapıldığı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Dış ilişkiler Genel Müdürlüğü'nden öğrenilebilir. Adayın Türk Tarafı'nca kabul edilen belgeleri, P.C. Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilir ve ilgili kişiye burs verilmesi konusundaki son karar bu bakanlık tarafından alınır. Temel şartlardan bir tanesi, adayın herhangi bir yabancı dili - ki İngilizce tercih edilmektedir - iyi derecede bilmesidir (bunun dışında söz konusu burslarda adayın Lehçe biliyor oluşu da tercih nedeni olabilir, ancak şart değildir).

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri ve bu bölümün bilim adamı kadrosu da, Polonya'da yaz aylarında, tatil döneminde düzenlenen bir ya da iki aylık dil kursları için burs başvurusunda bulunabilirler. Buradaki prosedür, yukarıda bilim araştırma bursları için verilenin aynısıdır. Polonya'da yüksek lisans ya da doktora eğitimi ise tümüyle ayrı bir konudur.

Bazı Polonya üniversiteleri, yabancılar için özel (İngilizce ya da Almanca) programlar uygulamaktadırlar. Ancak çoğu üniversitede, yabancıların üniversiteye kabulü için Lehçe bilme şartı aranmaktadır. Polonya'da yüksek öğrenim öncesi dil hazırlığı için dokuz aylık yoğunlaştırılmış dil kursu, örneğin Sopot Lehçe Okulu (Sopocka Szkola Jezyka Polskiego) tarafından verilmektedir (burada eğitim ücreti, haftalık ders saatine göre 3200-3500 Amerikan Doları tutmaktadır) .

Ayrıca Polonya üniversitelerinin birçoğu, yabancılar için değişik eğitim sürelerinde Lehçe kursu düzenlemektedirler. En önemli Polonya okullarının adreslerine, Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin internet sayfasında ulaşılabilir.

Ancak, yabancı dilde (Lehçe dışındaki yabancı dillerde) eğitim veren okullarla ilgili güncel bilgilere (İngilizce olarak) ulaşmak isteyenlere, P.C. Milli Eğitim Bakanlığı Uluslararası Değişim ve Denklik Bürosu'nun (Biuro Uznawalnosci Wyksztalcenia i Wymiany Miedzynarodowej Ministerstwa Edukacji Narodowej RP) resmi internet sayfasını özellikle tavsiye ederiz.


Üniversiteye ve eğitimin türüne göre (yüksek lisans ya da doktora) bir akademik yıl 2500-7000 Amerikan Doları tutmaktadır.

Maddi sıkıntı çeken öğrenciler, P.C. Hükümeti parasız eğitim bursuna başvurabilirler. Böyle bir durumda, söz konusu öğrenci, eğitim görmek istediği üniversitenin şart koştuğu belgelerin tümünü bir dosya halinde Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'ne vermek durumundadır. Büyükelçilik, söz konusu belgeleri inceleyip bir görüş yazısıyla P.C. Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderir.

Ancak şunu da dikkate almak gerekir ki; bazı yüksek okullar (örneğin Lodz Film, Televizyon ve Tiyatro Devlet Yüksek Okulu ya da sanat ve tıp eğitimi veren bazı okullar) eğitim maliyetinin yüksek oluşundan ötürü burslu öğrenci kabul etmemektedirler.Türkiye'de Lehçe öğrenmek isteyenlere de Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde Leh Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı'na başvurmalarını öneririz.
İlginizi Çekebilecek Diğer Konular:
Faydali Siteler > Havayolları, Havalimanları, ulaşım

Yurt disinda Egitim alanlarin Sorunları...

Amerikada Emlak Konusu Hakkinda Hersey

Yurtdışı Burs Duyuruları 2017 - 2017 yili icin...

Rusya da eğitim....

Yeni Mezunlar ve Üniversite Öğrencileri için Yurt dışı eğitimleri

Doğru MBA Okulunu Seçmek İçin İlk Adımlar

yurt dışında hngi unuversite var

Amerikada Eğitim

BBC den Ingilizce dersler

ben eğitiyorum...çok mutluyum...
İmages
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Profesyoneller için yurt dışında ayrıcalıklı eğitim seçenekleri egitiyorum 1 740 01-31-2011 06:16 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Eğitim kredisi egitiyorum 1 695 01-31-2011 06:15 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Polonya / Varsova da egitim egitiyorum 1 587 01-31-2011 06:15 PM
Son Mesaj: egitiyorum

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir