Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
performans ödevleri
Mesaj: #1
arkadaşlar,1,2,3 leri okutuyorum bu seneki performans ödevlerini ayda bir verenler duydum dönemde bir verenler duydum benim yönetmelikten anladığım dönemde bir kere bir derstendi sanki genelde hangi uygulamalar yapılıyor yazabilirmisiniz birde örnek verebilirmisiniz nasıl ödevler verilmeli benim sınıfımın seviyesi çok düşük cuma günü okul kuralları olmasaydı ne olurdu? bununla ilgili konuşacağız pazartesi günü aklınıza gelenleri yazın dedim bunu bile tam anlayamadılar hele ikiler hiç anlayamıyor onlar öğretmen anlatacak biz dinleyeceğiz diye bekliyorlar düşünelim bulalım yok ne yapacağım bilmiyorum.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #2
Böyle bişey de buldum
Bu konuyla ilgili diğer safalarda yapılan bazı yorumları not almıştım. Onları buraya yazıyorum. İnşallah faydası olur.

""""""1- Örnek proje : Taşıtların çeşitliliği.

Taşıtlarla ilgili araştırma yapılacak,kategorilere ayrılacak,kara,deniz,hava gibi.Taşıt resimlerinden oluşan posterler hazırlanacak.Oyuncak taşıtlar getirilecek.taşıt sesleri dinletilecek cd den.taşıtlarla seyahat ediyorum isimli bir hikaye yazılacak içinde bütün taşıt isimlerinin geçtiği. Bu 5 kişilik bir grubun proje çalışması.

Performans ödevleri daha basit.

2- Gelen yazıyı burada nasıl göstereyim bilmiyorum.Okul bize bir üst yazıyla imzalattı.Yazıda yönetmelikten ,benim yukarıda anlattığım gibi proje ve parformans ödevlerinin nasıl yapılacağından bahsediyordu.Ve ekte boş liste verilmiş.hangi öğrenci hangi ödevi alıyorsa yazılıp 15 ekime kadar idareye verilecek deniyor.

3- Şimdi şöyle açıklayayım.Öğrencileri eskiden olduğu gibi sadece yazılı ve sözlü notu vererek değerlendiremiyoruz.Ürün dosyası gibi değerlendirmelerin yanında bu ödevler var.Bunlar iki ayrı kategori.Biri performans ödevi.Diğeri proje çalışması.Gelen yazı şöyle diyor:

Her öğrenci her dersten ayrı ayrı olmak kaydıyla birer tane performans ödevi hazırlar.yani 3 ana dersin üçünden de performans ödevi hazırlayacaklar ayrı ayrı.

Proje ise bir tane dersten hazırlanacak ve öğrenciler istediği dersi seçecekler.Eğer öğrenci isterse projeyi bireysel değil grup çalışması şeklinde yapabilecek.Ama performans ödevi bireysel yapılacak.ve 1. dönem bitmeden teslim edilecek.ayrıca bizim idare de 15 ekime kadar liste istiyor.Hangi öğrenci hangi ödevi aldı yazıp veriyoruz.

Konulara gelince performans ödevleri için açtım kılavuz kitabı sınıf mevcudu kadar konu belirledim.öğrencilerin kapasitelerine göre dağıttım.

Projeler için de öğrencilere hangi dersten proje almak istediklerini soordum.sonra kimin evi kime yakınsa onları gruplandırıp projelerini dağıttım.yazarak verdim tek tek herkese.Evde anne babalar da okuyacak ya.

4- Performans ödevine gelince her öğrenci Türkçe ,matematik ve hayat bilgisi derslerinden ayrı ayrı olmak üzere birer performans ödevi hazırlayacak.Konularda kısıtlama yok.Yazı,araştırma,footoğraf,şiir,albüm,afiş,broşür vb ne isterseniz olur.Bir örnek: Yaşadığımız yerin özellikleri.Tariihi,kültürel özz,gelenek-görenek,müziği,oyunları,yemekleri vs vs. Bunlar resimlerle,kartpostallarla,fotoğraflarlarla varsa yöresel kıyafetlerle desteklenecek.""""""""""
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #3
bu bilgiler doğru öğretmen 10

etkinlik yapıyoruz ya sınıfta onları da performans ödevi sayabiliyoruz

her öğrenci 1 yılda 2 performans ödevi ve 1 de proje yapmak zorunda 1 yılda bu en az tabi daha fazla yaptırabilirsin ama karneye sade 2 performans ödevi 1 de proje notu veriyoruz
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #4
katkılarınızdan dolayı teşekürler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #5
Arkadaşlar yönetmelik açıkça neler yapılacağını belirtiyor. Yönetmeliğin bizlere ilgilendiren kısmını ekledim.Daha ayrıntısı sitemizde mevcuttur.Bilgilerinize arzolunur.
İKİNCİ BÖLÜM
Sınavlar
Sınavlar
Madde 34Yürürlükten kaldırıldı. ( 2.5.2006/26156 RG )
[b][b][b][b][/b][/b][/b]Ölçme ve Değerlendirmenin Niteliği ve Sayısı[b][b][b][b] (14)[/b][/b][/b][/b][/b]
Madde 35 [b](Değişik[b][b][b]:20.8.2007/26619 RG)[/b][/b][/b][/b] 1, 2 ve 3 üncü sınıflarda öğrencilerin gelişimi, ilerleme ve çabaları, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilecek olan projeler ve performanslarını belirlemeye yönelik çalışmaları, öğretmen gözlemlerine göre belirlenir.
4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda haftalık ders saati üç ve üçten az olan derslerde en az iki, üçten fazla olan derslerde ise en az üç sınav yapılır.
Öğrenciler, bir ders yılında istedikleri ders veya derslerden bireysel ya da grup çalışması şeklinde öğretmen rehberliğinde en az bir proje hazırlar. Öğrencilerin başarılarının belirlenmesinde ders ve etkinliklere katılımı ve performans görevleri de dikkate alınır.
Projeler ve performans görevleri, önceden belirlenen ölçütlere göre hazırlanan değerlendirme ölçeği veya dereceli puanlama anahtarına göre değerlendirilir. Öğrenciler, çalışmalarında yararlandıkları kaynak veya kişileri de belirterek öğretmenin belirleyeceği süre içinde çalışmalarını verirler. Projeler verildikleri dönemde değerlendirilir.
Öğrencilere bütün derslerden her dönemde en az bir ders ve etkinliklere katılım puanı verilir.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir