Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Özbekistan
Mesaj: #1
Özbekistan
Tanrı Dağlarından Aral gölüne kadar uzanan bölgede yer alır (bk.Harita 26). Yüz ölçümü Türkiye'nin yarısı kadar olan (447 400 km2) Özbekistan'ın başkenti Taşkent'tir. Yönetim şekli cumhuriyettir.

Ülkenin büyük bölümü düzlüklerle kaplıdır. Turan ovası, bu düzlüklerin en önemlisidir. Geniş bir alan kaplayan Kızılkum çölü bu ovanın güneyinde yer alır. Tanrı Dağlarının uzantıları ülkenin doğusundaki dağlık kesimi oluşturur.

Ülkede çok kurak karasal bir iklim hüküm sürer. Kurak bölgelerde bozkırlar, batı kesiminde ormanlar, çöl alanlarında ise çöl bitkileri karakteristik bitki örtüsünü oluşturur.

En önemli akarsuları; Ceyhun ve Seyhun'dur. Her ikisi de ülke topraklarının büyük bölümünü sulayarak Aral gölüne dökülür.

Ülkenin nüfusu 22,4 milyondur. Bu nüfusun çoğunluğunu (%70) Özbek Türkleri oluşturur. Kazaklar ve Tatarlar da ülkedeki azınlık Türk nüfusudur. Buhara ve Semerkant önemli kentlerindendir.

Nüfusun büyük çoğunluğu tarımsal etkinliklerde bulunmaktadır. Doğuda, Seyhun ırmağının suladığı Fergana Havzası ve Ceyhun ırmağı boyları, ülkenin en önemli tarım alanlarıdır. Bu topraklarda daha çok pamuk, tütün, mısır, pirinç, buğday, sebze ve meyve üretilmektedir. Pamuk üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır. Ülkede hayvancılık da önemli bir etkinliktir.

Özbekistan'ın önemli yer altı kaynakları; doğal gaz, petrol, kömür ve altındır. Ülkede daha çok tekstil, makine ve metalürji sanayiileri gelişmiştir.

Özbekistan'la Türkiye arasında ekonomik, bilimsel ve teknik alanlarda iş birliği anlaşmaları imzalanmıştır. Özbekistan'dan aldıklarımızın başında; pamuk, işlenmemiş deri ve çeşitli kimyasal ürünler gelir. Sattıklarımız arasında, tıbbî aletler, elektrikli ev aletleri, ulaşım araçları ve tahıl ürünleri yer alır.

\'\'BU MEMLEKETİN EKMEĞİNİ YİYİPTE İHANET EDEN BİRGÜN MUTLAKA YEDİĞİ YERDEN KURŞUNU YER...\'\'
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir