Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
okuma alışkanlığı
Mesaj: #1
Kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren kazanılır. Bunu ihmal edersek, sonradan insanımıza okuma alışkanlığı vermemiz mümkün olmaz. Bu alışkanlık ilkokul, bilemediniz ortaokullarda mutlaka kazandırılmalıdır.

İlim de, milli kültürün yaşatılması da kitap ve okumakla mümkündür. Kitap ve gazetenin bir ucunda yazar, öbür ucunda da okuyucu vardır. Bu ilişki bir milleti okur-yazar yapar.

Hep şikayet eder dururuz, "Okullarımız diplomalı cahil yitiştiriyor" deriz de, bunun sebebi üzerinde pek durmayız. Bence bunun en büyük sebebi, gençlerimizde ve insanımızda okuma alışkanlığının ve kitap sevgisinin olmamasıdır.

Şeyh-i Ekber unvanıyla anılan mutasavvıf Muhyiddin-i Arabi kitabın önemini şöyle dile getirir; "Kitap kadar göçüp gidenleri konuşturan, yaşayanların halini anlatan bir şey görmedim. Nerededir o dost ki, sen uyuyunca ancak uyur, sen istersen konuşur, sahibinin sırrını saklar, emanetini korur.

O en iyi komşu, en insaflı arkadaş, en uygun yoldaş, iyi bir öğretici, yeterli, titiz ve bıktırmayan bir yardımcıdır."

Suud Kemal Yetkin de, Denemeler'inde, "Dünyada hiç bir dost, insana kitaptan yakın değildir. Sıkıntımızı unutmak, donuk hayatımıza biraz renk, biraz ışık vermek, daracık dünyamızda bulamadığımız şeyleri yakalamak için, tek çaremiz kitaplara sarılmaktır.

Kitap, bizi avuttuğu gibi, yükseltir de. Kısa hayatında insanın edindiği tecrübeler ne kadar azdır" der
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırılması onur 0 646 12-25-2007 12:54 PM
Son Mesaj: onur
  hızlı okuma gokhan1015 0 1,104 11-16-2007 11:37 PM
Son Mesaj: gokhan1015

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir