Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ödül ve ceza
Mesaj: #1
Çocuklara Ödül ve Ceza Yöntemi...


Çocukların zamanında müdahale edilemeyen hataları devam edebilir veya şekil değiştirebilir. Bazen de anne- babanın yersiz ve aşırı tepki ortaya koyması, çocuğu olumsuz etkiler, Anne baba elbette sadece çocuğun olumsuz davranışlarını cezalandırmamalı, bunun yanı sıra başarılarını, doğru davranışlarını, onaylanması gereken tavırlarını ödüllendirmeyi de bilmelidir.
Çocuklarına güzel bir şekilde eğitim vermek, onları hayat iyi bir şekilde hazırlamak, bütün anne babaların temel hedeflerindendir.Anne babanın her davranışının, yorumunun çocuk üzerinde etkisi vardır.Anne baba ve çocuk arasındaki etkileşim devam eden bir süreçtir.Bu etkileşimin kalitesi çocuğun bütün hayatını etkileyebilir. Çocuklar hatalı ve yanlış bir şey yaptığı ve en önemlisi bunu tekrarladığı zaman anne babanın tepkisiz kalması o yanlışın devam etmesine yol açar. Bazen de anne babanın aşırı ve yersiz tepki ortaya koyması veya tutarsız bir şekilde cezalandırması, çocuktaki sıkıntıyı artırır ve yeni davranış sorunlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar.O neden le bebekken bile anne babanın çocuğa uyguladığı cezalandırma şekli önemlidir.Genelde çocukların yaşları ve hataların büyüklüğüne göre cezalandırmalar şu aşamalarda yapılmalıdır.
Cezalandırma nasıl olmalı:1) Uyarılmalı:
Çocukların ilk yaptığı eğer çok büyük sonuç doğurmayacak şekildeyse, anne baba uyarmakla yetinmelidir.uyarının da bir cezalandırma olduğu unutulmamalıdır. Bu yeri geldiğinde anlık bir kaş çatılması da olabilir.Bu çocuğa mesaj olarak yaptığı davranışın onaylanmadığı tepkisinin iletilmesidir.
2) Konuşulmalı: Yapılan hatanın şiddeti artmış ise veya tekrarlanan bir hata ise çocuk ile yaşına uygun bir şeklide bu durumun hatalı olduğu ve doğrusunun ne olduğu, davranışın tekrarı halinde zararın neler olacağı konuşulmalıdır.Bu açık olarak bu davranışın sizin tarafınızdan bu davranışın iştenmediğinin belirtilmesidir.
3) Cezalar Hatırlatılmalı:
Yapılan hatanın devamı durumunda hatanın büyüklüğü ne olursa olsun anne baba tekrar çocuğu ile sevgi ve ılımlı bir ortam oluşturarak, çocuğa karşı aşırı tepki ve yargılamadan kaçınarak konuşulmalı ve çocuğa bu hatanın tekrarı halinde ne tür cezalar alabileceği belirtilmelidir. Bu noktada çocuğun yaşına gör e anne babanın konuşma tarzı ve üslubu çok önemlidir.Kesinlikle ortam mücadele ve tartışma ortamına dönüştürülmemelidir, çünkü böyle bir ortam iki tarafa da zarar verir, ilerleyen dönemlerde ilişkiyi zedeler.


Ödüllendirme Nasıl Olmalı:Anne babanın çocuğun davranışlarını şekillendirmesinde çocuğun başarılarını, doğru davranışlarını ödüllendirmesi önemlidir. Çocuğun olumlu davranışlarının tasdiklenmesi bebeklik döneminden başlar. Bir hareket yaptıktan sonra bebek annenin veya babanın yüzüne bakar ve onlardan tasdik bekler. Eğer o davranış tasdiklenirse bebeğin o davranışı giderek güçlenir. Eğer aksi olursa yani davranış tastiklenmez ise o davranış giderek gücünü kaybeder. Çocuğun ödüllendirilmesinin şekli yaş ve ailenin durumuna göre genelde değişiklik gösterir.
Ama şunu belirtelim ki en iyi ödüllendirme maddi ödüllendirme değil duygusal ödüllendirmedir. Kendisine sürekli bir şeyler alınmaya alıştırılan çocuk gün gelecek en iyi ve pahalı hediyelerle bile doyum bulamayacaktır. Ama anne babanın öpmesi kucaklaması gezdirmesi , ona güzel sözler söylemesi şeklindeki ödüllendirme; en sağlıklı ve en başarılı ödüllendirmedir.
Yaşa Göre Ödüllendirme şekilleri:
1) Bebeklik döneminde ödüllendirme şekli: Öpme, okşama, sevme, kucaklama, onunla oynama, onu besleme , gezdirme, onunla meşgul olma , konuşma ona sevdiğinizi hissettirme vb...Bu davranışların normal zamanda yapılması zaten gereklidir.
2) Okul öncesi dönemde: Öpme, okşama, sevme, kucaklama, onunla oynama, birlikte vakit geçirme, söz olarak onayladığını vurgulama, onun hoşuna gidecek iltifatlar söyleme, onu sevildiğini hissettirme, onun gelişim dönemine uygun oyuncak ve hediyeler alma.
3)Okul döneminde ödüllendirme: Öpme, okşama, sevme, onunla oynama , birlikte gezme, birlikte ders çalışma, onaylandığının hissettirilmesi, onun kabiliyetlerini ön plana çıkaracak program ve aktivitelere yöneltme, iltifat etme vb...

eğer istiyorsan kesinlikle yaparsın
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir