Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muğla/ Fetiye/ Ölüdeniz
Mesaj: #1
İmages

İmages


ÖLÜDENİZ
Fırtınalı bir günde ,Yediburunlar önlerinde bir baba ile oğulun gemisini yakalamış azgın sular, fırtınalar.

Oğul bilirmiş buraları çünkü Belcekız adında yörede yaşayan bir kıza sevdalıymış.Kayalara yaklaşırlarsa bir koya girebileceklerini ve fırtınadan kurtulacaklarını söylemiş babasına.Baba ise kayalara çarpıp parçalanacaklarını,buralarda koy olmayıp yalçın kayalıklar bulunduğunu iddia eder dururmuş.Aralarında öyle şiddetli bir itiş-kakış başlamış ki,baba tam kayalara çarpacaklarını sandığı an,oğlunu bir kürek vuruşuyla denize atıp dümene geçmiş.Bir de bakmış ki deniz dönüyor,dümdüz,çarşaf gibi bir koya dönüşüyor.

Baba gemisiyle bu koya sığınmış.Gemisi ve yükleri kurtulmuş ama oğlunun da ölüsüne yanmış tutuşmuş.Günlerce yas tutmuş,denize ağlamış.Gözyaşları,haykırışları boncuk boncuk kumsallardan sekerek karşı yamaçları sarmış. Belcekız sevgilisinin öldüğünü duymuş ve kendisini denize atarak sevgilisine kavuşmayı düşlemiş. O günden sonra, Oğulun öldüğü yere Ölüdeniz ve kızın öldüğü yere de Belcekız denmiş.

“Tanrının Dünyaya Bağışladığı Cennet” olarak nitelendirilen Ölüdeniz, yaklaşık 3 km’lik bir kumsala sahip bulunmaktadır. Ölüdeniz’de açık ve koyu mavinin,açık ve koyu yeşilin iç içe geçtiği bir renk armonisi içinde bulunmanın doyumsuz tadı , yılın on ayında ılık ve durgun suyu ile doğal lagün görünümündeki doğası Ölüdeniz’in yerli ve yabancı turistler tarafından yoğunlukla tercih edilmesinde en büyük etkendir. Fethiye şehir merkezinden 15 km uzaklıkta bulunan Ölüdeniz ve Belcekız Plajı birbirlerinden Kumburnu ile ayrılır.

Bu bölge aslında 3 parçaya ayrılabilir. Ovacı Köyü, Hisarönü ve Ölüdeniz. Ovacık Köyü ve Hisarönü eğlence merkezleri ve otellerin bulunduğu yerlerdir. Özellikle Hisarönü eğlence ve alışveriş için son derece güzeldir. Ayrıca ertesi günün planını yapmak için size epey bilgi verecek acenteler bulabilirsiniz.

Ölüdeniz bir plajdan beklediğiniz bütün imkanları size sunar. Kano ile gezinti, kafeteryaları, plaj voleybolu, sürat tekneleri gibi aklınıza gelebilecek aktivitelere katılabilirsiniz. Ayrıca Ölüdeniz girişinde acentelerle anlaşarak Babadağ'ından paraşütle atlayarak Ölüdeniz'in eşsiz güzelliğini fotoğraflayabilirsiniz.

Ölüdeniz'de bir gününüzü tekneyle gezintiye ayırmanız gerekmektedir. Özellikle bu gezintiyi yapmanızı tavsiye ederiz. Bu teknelerle Kelebekler Vadisi, Snt. Nicholas Adası gibi eşsiz bölgeleri görebilirsiniz. Snt Nicholas Adası'na çıkıp etrafı fotoğraflamanızı isteriz. Çünkü bu gibi görüntüleri her zaman bulamayabilirsiniz. (Not:Snt. Nicholas Adası'na giriş ücretlidir.)

Ölüdeniz’e Fethiye şehir merkezindeki Minibüs garajından sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar düzenli olarak kalkan dolmuşlarla ve Ölüdeniz Belediyesinin günde 4 kere düzenlediği otobüs seferleri ile ulaşılabilir. Ayrıca özel araçlar, seyahat acentelerinin düzenlediği turlar ve kiralık araçlarla da beldeye ulaşım mümkündür.(Not:Ölüdeniz Plajı'na giriş ücretlidir.)İmages
İmages

İmages

İmagesEdited by: onur
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir