Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kırgızistan
Mesaj: #1
Kırgızistan
Kırgızistan, Özbekistan'ın doğusunda, Kazakistan'ın da güneydoğusunda yer alır (bk.Harita 26). Doğudan Doğu Türkistan, güneyden de Tacikistan ile komşudur. Kapladığı alan itibarıyla Türkiye'den küçük bir ülkedir (198 500 km2). Başkenti Bişkek olan Kırgızistan'ın yönetim şekli cumhuriyettir.

Yeryüzü şekilleri bakımından dağlık bir ülkedir. Bu dağlar, Tanrı Dağlarının uzantılarıdır. Fergana Havzası'nın bir bölümü bu ülke sınırları içerisindedir.

Ülkenin iklimi karasaldır. Yaz kuraklığı çok belirgindir. Bitki örtüsü bakımından fakirdir. Dar olan orman alanları daha çok ülkenin kuzeyinde yer alır.

Kırgızistan'da, çok sayıda akarsu vardır. Seyhun, Narin ve Kızılsu en önemlileridir. En büyük gölü ise Issık gölüdür.

Ülkenin nüfusu 4,4 milyondur. Bu nüfusun yarıdan fazlasını Kırgız Türkleri oluşturur. Özbek Türkleri de ülkedeki önemli etnik grubu oluşturmaktadır. Nüfus daha çok başkent Bişkek ve tarıma elverişli Fergana vadisinde toplanmıştır.

Ekonomisi daha çok tarıma dayanır. Ülkede, daha çok şeker pancarı, pamuk, tütün ve tahıl üretilmekte, küçükbaş hayvan beslenmektedir. İpek böcekçiliği de önemli bir faaliyettir. Kömür, petrol, doğal gaz, cıva ve altın başlıca yer altı kaynaklarını oluşturur.

Kırgızlar Türk boylarından olup kendilerine özgü köklü bir kültürleri vardır. Manas Destanı, Kırgız edebiyatının en ünlü eseridir.

Ülkemiz ile Kırgızistan arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkiler her geçen gün artmaktadır. Türkiye'nin bu ülkeye sağladığı kredilerle ülke ekonomisi gelişme göstermektedir

\'\'BU MEMLEKETİN EKMEĞİNİ YİYİPTE İHANET EDEN BİRGÜN MUTLAKA YEDİĞİ YERDEN KURŞUNU YER...\'\'
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir