Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kazakistan
Mesaj: #1
Kazakistan
Kazakistan, batıda Hazar denizinden, doğuda Çin sınırına kadar uzanan çok geniş bir alam kaplar (2 717 300 km2) (bk.Harita 26). Başkenti Astana olan Kazakistan'ın yönetim şekli cumhuriyettir.

Ülkede ovalar ve platolar geniş yer kaplar. Altay ve Tanrı dağlarının uzantıları ülkenin dağlık kesimlerini oluşturur. Güneyinde çöller vardır. İklimi karasaldır. Doğal bitki örtüsü bozkırdır. Ancak yüksek yerlerde ormanlar yer alır.

Kazakistan'ın en önemli akarsularım, Seyhun, İrtiş ve Ural oluşturur. Ülkenin önemli gölleri ise, Aral ve Balkaş'tır.

Nüfusun 17 milyon kadar olduğu Kazakistan'da, Kazak Türkleri çoğunluktadır (%42). Buradaki diğer Türk gruplarını, Tatarlar ve Özbekler oluşturur. Almatı, Çimkent ve Kustanay diğer önemli kentleridir.

Ülke topraklarının yarıdan fazlası tarıma elverişlidir. Ancak tarım, sulama ile yapılabilir. Modern tarım yöntemleriyle yapılan tarımdan elde edilen başlıca ürünler; tahıl, pamuk, şeker pancarı, patates, ayçiçeği ve bazı meyve ve sebzelerdir. Topraklarının büyük bir bölümünü çayır ve otlakların oluşturduğu Kazakistan'da hayvancılık da önemli bir ekonomik etkinliktir.

Ülkede zengin maden yatakları vardır. Kömür, doğal gaz, petrol, demir ve bakır en önemli yer altı kaynaklarını oluşturur. Ünlü uzay araştırma merkezi Baykonur, bu ülkededir.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkiler her geçen gün gelişmektedir. Kazakistan'dan daha çok, ham petrol ve ham deri almaktayız. Buna karşılık Kazakistan'ın Türkiye'den aldıklarının başında; çeşitli makineler, ulaşım araçları, konfeksiyon ve gıda ürünleri gelmektedir.

Kazakistan'da kurulmuş olan Ahmet Yesevî Üniversitesi, Türkiye ve Kazakistan arasında imzalanan bir anlaşma ile Türk dünyasının ortak üniversitesi niteliğindedir. Bu üniversitede Türk cumhuriyetlerinden gelen öğrenciler, bilimle birlikte Türkiye Türkçe’si ve Kazakistan Türkçe’sini öğrenmektedirler. Ahmet Yesevî Üniversitesi, Kazakistan ve Türkiye arasındaki kültürel ilişkilerin geliştiğinin en güzel kanıtıdır.

\'\'BU MEMLEKETİN EKMEĞİNİ YİYİPTE İHANET EDEN BİRGÜN MUTLAKA YEDİĞİ YERDEN KURŞUNU YER...\'\'
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir