Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fiş Toplat Çocuk Sevindir
Mesaj: #1
FİŞ TOPLAMAYA ÇOCUKLAR ÖZENDİRECEK
Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi bilincinin yerleştirilmesi ve fiş toplamanın özendirilmesi amacıyla Türkiye çapında çocuklar için fiş toplama kampanyası başlatıyor.

Geçen yıl bazı illerin Vergi Dairesi Başkanlıkları ya da Defterdarlıkları tarafından mahalli düzeyde gerçekleştirilen fiş kampanyası, bu defa bizzat Gelir İdaresi Başkanlığı'nca düzenleniyor. 81 ili kapsayan ve ''Ülkemi seviyorum belgemi alıyorum'' adı verilen fiş kampanyasına ilköğretim öğrencileri katılabilecek.

Öğrenciler, 1 Eylül 2017 ile 31 Ocak 2017 tarihleri arasında kendileri ve ailelerinin harcamalarına ilişkin toplanan fişleri, 1 Kasım'dan itibaren bulundukları il ve ilçelerdeki Vergi Dairesi Müdürlüklerine, Vergi Dairesi Müdürlüğü bulunmayan ilçelerde ise Mal Müdürlüklerine elden teslim edecek. Posta ile gelen fişler değerlendirmeye alınmayacak. Her katılım zarfında 100 harcama belgesi bulunacak. Öğrenciler kampanyaya birden fazla fiş zarfıyla katılarak, şanslarını artırabilecek. Kampanyada öğrenciler adına teslim edilecek belgelerin tutar ne olursa olsun, Vergi Usul Kanunu'nda yer alan fatura, perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihaz fişi veya serbest meslek makbuzu olması gerekecek.

Sigara ve alkollü içeceklerden ibaret harcama belgeleri ile öğrencinin kendisi ve ailesi dışındaki bireyler adına düzenlenmiş fatura ve serbest meslek makbuzları kabul edilmeyecek. Vergi Dairesi ve Mal Müdürlükleri, fişlerin tesliminin ardından zarfların üzerindeki bilgilere göre çekiliş listesi oluşturacak. İl Merkezlerinde birleştirilecek listeler, VEDOP ortamında on line olarak Gelir İdaresi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Daire Başkanlığına gönderilecek. Bu arada kampanyaya katılım süresi de, 31 Ocak 2017'de sona erecek.

Örnek vatandaş kartı

Öte yandan kampanyada fişlerin teslimi sırasında öğrencilere Gelir İdaresi Başkanlığı'nca düzenlenen ''Örnek Vatandaş'' kartı verilecek. Ön yüzünde öğrencinin kimlik bilgileri ile resminin yer aldığı kartın arka yüzünde, ''Bu kartın verildiği öğrencimiz kendisi ve ailesi ile birlikte yapmış olduğu harcamalar karşılığında belge alarak, kamu hizmetlerinin en temel kaynağı olan vergilerin toplanmasına ve ülke ekonomisine katkıda bulunmuştur. Değerli öğrencimiz de, bu davranışı ile vergi bilincinin oluştuğu gözlemlendiğinden Örnek vatandaş seçilmiştir'' yazısı yer alacak. Örnek vatandaş kartının üzerindeki seri numarası, kampanyaya katılan öğrenciler için aynı zamanda çekiliş numarası olacak.

Bilgisayarlar, bisikletler...

Fiş kampanyasının çekilişi, Milli Piyango İdaresi tarafından 20 Mart 2017 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilecek. Her il için ayrı ayrı yapılacak bu çekilişte, öğrencilere 1'er adet dizüstü bilgisayar, 2'şer adet masaüstü bilgisayar, 5'er adet dijital fotoğraf makinesi ve 10'ar adet bisiklet verilecek. Çekiliş sonuçları da, 21 Mart'da Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 'www.gib.gov.tr' internet adresinde ilan edilecek. Öğrencilerin hediyeleri, her ilde Vergi Dairesi Başkanlığı veya Defterdarlık tarafından 1 Mayıs ile 30 Mayıs tarihleri arasında dağıtılacak. Çekilişte kazanan öğrenciler, hediyelerini Örnek Vatandaş Kartı karşılığında teslim alacak. Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı, kampanya için bilbordlara asılacak tanıtım afişleri hazırlayarak, illere dağıttı.


beğenildiyse teşşekkür veya +rep!
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #2
Aslında faydalı bir kampanya, Ancak millet olarak karşılıksız iş yapmadığımız için çocuklar da karşılıksız bir şey yapmak istemiyor.Kampanyayı öğrencilerime duyurduğumda zaten bir şey vermiyorlar gerek yok diye cevaplar aldım.

\"Bilgi insanı şüpheden, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak korkudan kurtarır.\"
Konfüçyus

Silgi kullanmadan resim çizme sanatına hayat denilmektedir.John Christian
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir