Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dünya Üniversitelerinin Webometrik Sıralaması
Mesaj: #1
Webometrik endeksler dünya çapında bilgiye açık erişimle web yayınları açısından kurum/ülkelere yardımcı olmaktadır. Yazar: Prof.Dr. Muammer Kaya, Eskişehir-Osmangazi Üniversitesi


Üniversite ve Araştırma Merkezlerinin Dünya çapında bilimsel performanslarının etkili değerlendirmeleri artık internet/sanal ortamda daha kolay, hızlı ulaşılan ve görünen elektronik dergilerdeki (Cybermetric) yayınlarından Webometrik olarak ölçülmektedir. Elektronik Sibermetrik web tabanlı atıf raporları artık bibliografik atıflara alternatif olmuştur. Gelişmekte olan ülkelerde bilim adamları ve araştırmacıların bilimsel bilgiye ulaşmada ve onları paylaşmada elektronik dergiler, basılı dergilere göre çok ucuz, fazla sayıda kişi tarafından ziyaret edilen ve açık ulaşılabilirliği olan kaynaklardır. Webometrik sıralamalar kurumların eğitim kalite ve akademik prestijlerinden ziyade üniversite seçecek öğrencilere yol göstermek ve rehber olması amacıyla yapılmaktadır. Webometrik endeksler dünya çapında bilgiye açık erişimle web yayınları açısından kurum/ülkelere yardımcı olmaktadır. Eğer kurum/ülke web performansında istenilenin çok altında ise kurum/ülke yetkilileri web politikalarını gözden geçirmeli, web tasarım hacim ve kalitesini artırma ve elektronik yayına önem vermeye yönelmelidirler. Uluslar arası tanınma ve prestij açısından webometrik endeksler çok önemlidir ve küresel çapta en kolay ulaşılabilen verilerdir.


Üste gördüğün, çalışma metninin sadece kısa bir alıntısıdır. Tümünü okumak için çalışmanın ZIP dosyasını indirmen gerekiyor.

Zip dosyasi


Prof.Dr. Muammer Kaya, Eskişehir-Osmangazi Üniversitesi

Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü
İlginizi Çekebilecek Diğer Konular:
bulgaristanda eğitim şansı

Bulgaristan nın Varna sehrinde okyumak isteyenler buraya.

Gmat ve Gre sınavları ile ilgili merak ettikleriniz

Liverpool Üniversitesi Hakkında Bilgiler ve Türk Öğrenci Grubu

Glasgow University-Üniversitesi Hakkında Bilgiler ve Türk Öğrenci Grubu

Avrupa'da ilk Türk üniversite 2017 de!!

Bulgaristan'da Eğitim Merak Ettikleriniz ve Okula kayıt işlemleri !

Ukrayna maup da egitim

Bulgaristan'da ingilizce denizcilik eğitimi

BULGARİSTANDA ÜNİVERSİTE EĞİTİMi

ben eğitiyorum...çok mutluyum...
İmages
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir