Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drama Planı
Mesaj: #1
DRAMA PLANI

ETKİNLİK ADI: “ANAHTAR”

ETKİNLİK AMACI: Problem çözme becerilerinin geliştirilmesi

ETKİNLİK DÜZEYİ : Okul öncesi (6 yaş)

MATERYALLER:
•Tef
•Müzik seti
•Ayakkabı, kıyafet vb.
•Resim kağıdı
•Boya kalemleri


Etkinliğin çalışıldığı grup üyelerinin birbirlerini tanıdıkları düşünülerek tanışma etkinliği uygulanmadan ısınma çalışmalarına geçilir.

1. Yürüyerek Isınma: Halka olunur. Müzik eşliğinde veya tef ritmi ile önce yerinde sayma, sonra yavaştan hızlıya, daha sonra hızlıdan yavaşa yürünür. Liderin verdiği komuta göre; çamurda yürüme, sıcak kumda yürüme, bebek gibi emekleme, buz üzerinde yürüme, cam kırıklarının arasında, ezilmişi domateslerin arasında yürüme.

2. Serbest Yürüme:
•Gülümseyerek yürüme
•Yürürken “Merhaba” deme.
•Tokalaşma
•Omuz ve kulaklara dokunma
•Sarılıp bir süre bekleme ve yürüyüşe devam.3. Lider üçerli-dörderli grup der ve ev ile ilgili bir nesne ismi söyler: “anahtar, kapı, pencere” vb. çocuklar da söylenen nesneyle ilgili fotoğraf oluştururlar.

4.Hızlı / Yavaş- Telaşlı/ Sakin Oyunu: Lider “hızlı” deyince ayakkabı bağcıkları(ayakkabı giyme, giysi giyme) hızlı bağlanır. “Yavaş” komutu verildiğinde ise ayakkabı bağcıkları yavaş bağlanır. Aynı etkinlik telaşlı/sakin versiyonuyla da oynanabilir. Ayrıca ayakkabı ya da giysi giyme yerine kahvaltı masası da hazırlanabilir.


5. Hazırlanan kısa öykü uyarıcı olarak verilir:

“ O gün çocuklarını okula götürmek için çok geç kalmışlardı. Anne, baba, ilkokula giden oğulları ve anaokuluna giden kızları acele ile evden çıkmaya hazırlanıyorlardı. Kimi ceketini kimi ayakkabılarını giyiyor, kimi de henüz bitiremediği kahvaltısından bir iki lokma daha atıştırıyordu. Babaları seslendi. “Çok geç kaldık. Ben 1–2–3 dediğimde herkes kapının dışında olsun.” Ceketini giydikten sonra biraz önce söylediklerini yüksek sesle tekrarladı. Herkes kapının önündeydi ve kapıyı da hızlı çekmişlerdi. Birden telaşla kapının anahtarını içerde unuttuklarını hatırladılar. Üstelik annenin evraklarının olduğu çanta da içerde kalmıştı. Büyük bir sessizlik oldu…”

a.Fotoğraf Karesi: Ailenin kahvaltı masasındaki durumu tüm grup tarafından canlandırılır. Niye geciktikleri tartışılır. Geç uyanmış ya da çabuk hazırlanamamış olmalarından söz edilir. Daha erken hazırlanabilmeleri için önerilen çözüm yolları grup üyeleri tarafından fotoğraf karesi haline getirilir.

b.Doğaçlama: Uyarıcı olarak kullanılan kısa öykü ve sınıf üç bölüme ayrılır. Öykünün başından babanın seslendiği yere kadar olan birinci bölüm, telaşla aile bireylerinin evden çıktıkları yere kadar olan ikinci bölüm ve herkesin kapının dışında kaldığı yer de üçüncü bölümdür. Canlandırma metne bağlı kalınarak yapılır.

c.Grup halka şeklinde oturur. “Annenin evrak çantasında neler olabilir?” sorusu lider tarafından gruba sorulur. Herkes bir cevap verecektir. Grup üyelerinden biri cevabını verdikten sonra yanındaki arkadaşının omzuna dokunur ve sıradaki cevabını söyler. Sinyal verme, tef kullanılarak da yapılabilir.

d.Sıcak Sandalye: Baba sıcak sandalyeye oturtulur. Niye bu kadar telaşlı olduğu, telaşlı olmasaydı durumun daha farklı olup olmayacağı vb sorular diğer grup üyeleri tarafından sorulur.

e.Donuk İmge Oluşturma: Sınıf dört ya da beş kişilik gruplara ayrılır. Her grup kendi arasında eve nasıl girebilecekleri konusunda tartışırlar. Bulunan çözüm yolları donuk imge oluşturularak anlatılır. Her grup önerisini donuk imge tekniğini kullanarak diğer gruplara sunar. Sunulan çözüm yolları diğer gruplar tarafından tahmin edilmeye çalışılır.


f.Tartışma-Sohbet: Lider gruba “Sizce öykünün bundan sonraki kısmında neler olabilir?” diye sorar ve öykünün bu kısmından sonra gelişebilecek olaylar hakkında konuşulur.

g. Tartışma ve Resim Yapma: Çok fazla telaşlı davranmanın neden olacağı olumsuz durumlar tartışılır. Sakin insanların, bu olumsuz durumlar karşısında nasıl tepki verebilecekleri üzerinde konuşulur. Ardından telaşlı ve sakin insan yüzü çizilir.Alıntıdır
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #2
TESEKKÜRLER
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  vücudumuz konusunda da kullanılabilecek drama etkinliği, harun 1 2,596 08-31-2010 03:06 PM
Son Mesaj: harun
  acil drama planı harun 1 2,255 08-31-2010 03:06 PM
Son Mesaj: harun
  Size Serap Antepli Atölyesi'nden drama notları harun 1 1,908 08-31-2010 03:06 PM
Son Mesaj: harun
  ÇOCUKLARLA DRAMA harun 1 1,863 08-31-2010 03:06 PM
Son Mesaj: harun
  birkaç drama etkinliği harun 1 1,825 08-31-2010 03:06 PM
Son Mesaj: harun

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir