Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dokümasyon ve enformasyon
Mesaj: #1
DOKÜMANTASYON ve ENFORMASYON

Programın Amacı:

Dokümantasyon ve Enformasyon programının amacı; yurtiçinde ve yurtdışında üretilen bilginin derlenerek, bilgi merkezlerinde kullanıma sunulması ve kütüphanelerin daha iyi hizmet verebilmeleri için, endeks, öz dergisi gibi biyografik kaynakların üretimi ve kullanım tekniklerinin geliştirilmesi alanında eğitim ve öğretim yapmaktadır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Dokümantasyon ve Enformasyon programında, eğitim süresi 4 yıldır. Programın ilk iki yılında, kütüphanecilik ve arşivcilik alanlarında temel dersler verilir. Daha sonra; bilginin analiz edilmesi ve erişilmesi, bilgi merkezlerinin yönetimi, bilginin yayılması ve otomasyon teknikleri ile ilgili dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler:
Dokümantasyon ve Enformasyon programına girmek isteyen kimselerin; okumayı seven, analitik düşünme gücü yüksek, dikkatli ve ayrıntı ile uğraşmaktan ve kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Bu programı bitirenler, "Dokümantasyon ve Enformasyon" elemanı olarak görev alırlar. Dokümantasyon merkezlerinde görev alan mezunlar; üretilen bilgiyi derleme, sınıflama ve okuyucuya en kısa zamanda ve nitelikli bir biçimde sunma vb. işlemleri yaparlar. Yirminci yüzyılda meydana gelen yayın patlaması ve hızla artan bilgi üretimi ile birlikte, bilim ve teknolojinin her alanında bilgiye duyulan gereksinim de artmaktadır. Bilgi kaynaklarının basılı formdan her türlü kitle araçlarına kadar çeşitlilik göstermesi; araştırmacılar için, bilgi kaynağına ulaşmayı önemli hale getirmiştir. Bu nedenle endeks, öz dergisi gibi ikici kaynakların üretilmesi ve kullanıma sunulması önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir.

Çalışma Alanları:
Dokümantasyon ve Enformasyon programını bitirenler; kütüphanelerde, arşivlerde, özel yayınevlerinde görev alabilirler.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir