Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çanakkale nin kurucusu
Mesaj: #1
Çanakkale nin kurucusu: Dardanos

Titan İapetos un oğlu Atlas ın sonradan yıldıza dönüşen yedi kızı varmış. Plaiadesler denirmiş bu güzel kızlara. Ölümlü, ölümsüz kendisine durmadan sevgililer arayan tanrılar başbuğu çapkın Zeus, bu kızların en güzeli olan Elektra yı gözüne kestirmiş. Bu birleşmeden Dardanos, İasion ve Harmonia doğmuş.

Derler ki, Elektra, Dardanos u Yunanistan daki dağlık Arkadia da dünyaya getirmiş. Dardanos bir süre kardeşi İasion ile birlikte Samothrake adasında yaşamış. Sonra ne olmuşsa olmuş, ada sular altında kalmış. Dardanos da hemen karşıdaki Anadolu kıyılarına geçmiş. Bundan sonrasını Troialı prens Aeineias ın ağzından anlatıyor büyük şair Homeros:
Dardanos Darnaie yi kurmuş. Daha o zaman, İlion yani Troia yokmuş. Dardanoslular çok pınarlı İd anın eteklerinde yaşarlarmış.

Dardanos Anadolu topraklarında Troas bölgesine geldiği zaman, oraların kralı Teukros adında birisiymiş. Teukros, kızı Betieia yı Dardanos a vermiş. Bu evlilikten Erikhtonios doğmuş.

Dardanos kral soyu sürüp gidiyor böylece. Erikhtonios tan sonra oğlu Tros kral olur. Troia bu kralın adından gelir. Tros un oğlu İlos dan dolayı İlion da denir Troia ya. (bilinen adıyla Truva) İlos un oğlu Laomedon ise, verdiği sözü tutmadığı için, hem denizler tanrısı Poseidon hem de mitologyanın en güçlü yiğidi Herakles ile bir hayli dert açar başına. Onun oğlu da, Homeros un Troiasının son kralı Priamos tur.

Çanakkale ve yöresinin kuruluş hikayesi kısaca böyle. Ne var ki, özellikle de Troia nın daha kuruluşundan başlayarak belalar eksik olmaz başından. Çünkü, Troia lanetli bir tepeye kurulmuştur da ondan. Neden mi?

Kavga, kin ve nefret tanrıçası Eris in Ate diye bir kızı vardır. Mutsuzluk tanrıçasıdır bu kadın ve insanların başlarına durmadan dert açar. Onları şaşırtır, akıllarını başlarından alır, olmayacak işler yaptırır, Zeus u bile aldatmıştır düzenbazlığıla. Derler ki, Zeus günün birinde Ate nin oyununa geldiğini anlayınca, saçlarından yakaladığı gibi onu Olympos tan aşağıya atmış. Ate de döne döne gelip Troas bölgesindeki bir tepeye düşmüş. Troia şehri de tam bu tepenin üzerine kurulmuş daha sonra. Şehrin uğursuz yazgısı da buradan kaynaklanıyormuş. Troia nın acıklı sonu ise, bilindiği gibitaş üstünde taş bırakmamacasına yakılıp yıkılması ve Dardanos soyunun ortadan kaldırılması. Bu amansız savaştan şimdilik söz etmeden Troia şehrinin ve Dardanos oğullarının etrafında söylenegelen efsaneleri anlatalım.

Ganymedes: Tanrılar Başbuğunun Gözdesi

Tros un İlios, Assakaros ve Ganymedes adlarında üç oğlu vardı. Homeros, Ganymedes ten söz ederken onun 'tanrılara denk ve ölümsüz insanların en güzeli' olduğunu söylüyor. Öylesine güzelmiş ki bu delikanlı, tanrılar başbuğu Zeus bile bu çekicilik karşısında ilgisiz kalamamış. Delikanlının, İda dağı (kaz dağı) eteklerinde sürülerini yaydığı günlerden birinde bir kartal biçimine girerek güçlü pençeleriyle kaptığı gibi Olympos taki tanrısal sarayına götürmüş onu. Delikanlı orada tanrıların nektar sunucusu olmuş.

Sonradan anlatılan öykülere göre, Ganymedes pek öyle başarılı olamamış bu görevinde. Zeus onu cezalandırmayı düşünmüşse de, o kadar güzelmiş ki çocuk kıyamamış, gökyüzüne çıkartarak bir burç yapmış onu. Bizim kova burcu dediğimiz burç, Ganymedes tir işte. Güzel delikanlıdan boşalan göreve Zeus, gençlik tanrıçası Hebe yi getirmiş.

İlos: İlyada Destanına Adını Veren Kral

Troia şehrinin adı Tros tan gelir gerçi, ama bilinen Troia nın asıl kurucusu İlos tur. Zaten bütün kavgalar, patırtılar da İlion adından kaynaklanan İlyada destanında ölümsüzleştirilmiştir.

İlos şehri nasıl mı kurmuş:

İlos, Phrygia kralının düzenlediği bir yarışmaya katılır. Yarışmada birinci gelir ve ödül olarak da kendisine bir inek verilir. Biliciler, İlos a bu ineği izlemesini ve onun yatıp yerleşeceği yerde bir şehir kurmasını söylerler. İnek gide gide bir tepeye varıp durur. Zeus un Ate yi attığı zaman kızın düştüğü yerdir burası. Tanrıçanın uğursuzluğu tepeye de geçmiştir. Ama bizim İlos nereden bilsin ki bunu! Tanrısal buyruklara uyarak şehrini kurar, sonra da Zeus tan şehir için bir güvence yada işaret göndermesini diler. Zeus da gökten Palladion u indirir. Sağ elinde kargı sol elinde de öreke tutan dev bir Athena heykelidir bu. İlos bilicilere danışır, onlar da bu kutsal heykel için bir tapınak yaptırmasını söylerler. Bu heykel tapınakta durdukça hiç kimse ele geçiremeyecektir şehri.

Bir başka anlatıma göre, İlos tapınağı yaptırırken Palladion heykeli açık çatıdan içeri düşerek kendiliğinden almış yerini. Yine bir efsanede tapınağın ateş aldığı, İlos un da alevlerin arasına dalarak heykeli kurtardığı anlatılır. Ama o sırada da tanrıça Athena yı görmüş. Oysa hiçbir ölümlünün gözü tanrısal varlıkları görmemeliydi. Oysa ne de olsa tanrıça için girmişti alevlerin içine, canını hiçe sayarak. Nitekim, tanrıça da ona acımış da gözlerini bağışlamış zaten.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir