Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bulgaristan ve Üniversite...
Mesaj: #1
BULGARİSTAN HAKKINDA KISA BİR BİLGİ

Resmi adı: Bulgaristan Cumhuriyeti

Yönetim biçimi: Cumhuriyet

Başkent: Sofya

Para birimi: Bulgar Levi (BGL)

Konum: Güneydoğu Avrupa'da, Karadeniz sahilinde, Romanya ve Türkiye arasında yer alan ülke.

Yüzölçümü: toplam: 110,910 km²

Sınır komşuları: Yunanistan, Makedonya, Romanya, Türkiye

İklimi: Ilıman; kışlar soğuk ve rutubetli, yazlar sıcak ve kuru geçer


Bulgaristan’ın çeşitli üniversitelerinde bir çok ülkeden 11 bin civarında öğrenci okumakta ve Bulgaristan üniversitelerine Türkiye’den de yoğun ilgi gösterilmektedir. Bu ilginin nedeni Türk öğrencilerin Bulgaristan Üniversitelerinde istedikleri fakülte ve bölüme kayıt yaptırabilmeleri ve kayıt oldukları bölümlerde İngilizce dilinde eğitim alabilmeleridir. Bu üniversitelerden alınan diplomalar Türkiye’de tanınmakta olup; tüm Avrupa Birliği üye ülkeleri ve ABD, Kanada, Avusturalya gibi ülkelerde de akreditedir. Öğrenciler AB ülkeleri ile değişim programları çerçevesinde diledikleri ülkede eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Türkiye’de ÖSS sisteminin öğrencileri istedikleri bölümlere yerleştirme açısından yetersiz kalması ve tanınan kontenjanların az olması nedeni ile üniversiteye giriş giderek zorlaşmaktadır. Bu nedenle Bulgaristan’da yükseköğretime başvuran öğrenci sayısı giderek artmaktadır.

Bulgaristan’da Üniversite Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

2004 -2017 eğitim öğretim yılında Bulgaristan Varna Teknik Üniversitesi’nde ilk defa İngilizce eğitim veren bölümler açılmıştır. Her ne kadar Bulgar öğrenciler kendi dillerinden başka bir dilde üniversite eğitimi alamasalar da; Türk öğrenciler ilk kez gerçekleşen projeler sayesinde İngilizce eğitim alabilmektedirler. Varna Teknik Üniversitesinin ardından Sofya Teknik Üniversitesi ve Sofya Yüksek İnşaat Yüksek Mimarlık ve Jeodezi Üniversitesi İngilizce dilinde eğitim vermeye başlamıştır. İngilizce eğitim veren üniversitelere son yıllarda Burgaz Üniversitesi ve International Bulgaria University’de eklenmiştir.

01.01.2017 tarihinden itibaren Avrupa Birliğine tam üye olan Bulgaristan yükseköğretimde öğrencilere kaliteli ve düşük maliyetli uluslararası geçerliliği olan üniversite eğitimi sunmaktadır.

Öğrenciler akademik değişim programlarından faydalanarak başka ülkelerde değişen sürelerde eğitim alabilmekte ya da tatillerde work&travel programlarına katılarak farklı kültürleri tanırken harçlıklarınıda kazanma imkanına sahiptirler.

Türkiye’den başvuran öğrenciler, Avrupa Birliği standartlarında geniş uygulama olanakları ile istenilen bölümlere kayıt yaptırarak yükseköğretimlerine devam ederler. Modern labaratuar olanakları ve kütüphaneleri öğrencilerin yeni bilgilere ulaşmasına, becerilerini geliştirmesine katkı sağlamaktadır.

Alınacak olan EUA (Avrupa Universiteler Birliği) Diploması, mezuniyet sonrasında bir başka ülkede iş bulabilme imkanı yaratmaktadır.

Öğrenciler eş değer eğitim kalitesi sunan diğer AB üyeleri ya da ABD, Kanada gibi ülkelerden çok daha az maliyetlerle tüm dünyaca tanınan bir diplomaya sahip olabilirler. Okul ücretleri, barınma, beslenme ve sosyal aktivitelerin maliyetleri Bulgaristan’da ciddi anlamda düşüktür.

Bulgaristan üniversitelerine kayıt yaptırabilmek için diğer ülkelerin talep ettiği gibi Türkiye’de her hangi bir üniversiteye yerleşmiş olma zorunluluğu aranmamaktadır. Bulgaristan üniversiteleri öğrencilere ÖSS sınavının stresini yaşatmadan istedikleri bölümlerde eğitim görmelerine imkan verir.

Bulgaristan ülkemize olan yakınlığı nedeni ile ucuz ulaşım maliyetleri sunmaktadır. Sınır komşumuz olan Bulgaristan, İstanbul’a 460 km. uzaklıktadır.

Kimler başvurabilir?

Bulgaristan yükseköğretim sistemine göre, öğrenciler mezun oldukları türüne göre ayrılmazlar. Düz lise ya da meslek lisesi mezunu olmak fark etmemektedir.


- Meslek Lisesi dahil her tür liseden mezun olan öğrenciler

- ÖSS’de başarılı olamayan öğrenciler (Lise notları incelenir)

- ÖSS’de başarılı olan ancak bir Avrupa Birliği üye ülkesinde üniversite eğitimi almak isteyenler

- Meslek Yüksek Okulu mezunu olup Dikey Geçiş Sınavı’nda başarısız olan ya da öğrenimlerini yurt dışında sürdürme arzusunda olan MYO mezunları.
İlginizi Çekebilecek Diğer Konular:
Aachen University of Technology-Üniversitesi Hakkında Bilgiler ve Türk...

Viyana üniveristesi beni yorar mı ?

varna tıp fakültesi

Burs kazanma

Amerikada Tüm eyaletlerdeki Üniversitelere Burdan Ulaşın.

Saratov devlet üniversitesi

Bulgaristan Üniversite Eğitimi'nin Avantajları

Swansea Üniversitesi Hakkında Bilgiler ve Türk Öğrenci Grubu

Saraybosna Universitesi

King’s Bournemouth ve King’s London’da Üniversite Giriş Kursu

ben eğitiyorum...çok mutluyum...
İmages
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Amerika da üniversite eğitimi almak için neler yapmam gerekiyor??? egitiyorum 1 755 01-31-2011 07:49 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Almanyada Üniversite için acil yardım edin egitiyorum 1 725 01-31-2011 07:48 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Üniversite harcı Alman öğrenciye 500, Türk öğrenciye 1500 Euro egitiyorum 1 879 01-31-2011 07:48 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Belçika'da Üniversite, Meslek Seçimi ve Orta Öğrenimde Sorunlar egitiyorum 1 864 01-31-2011 07:48 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Avrupa'da ilk Türk üniversite 2017 de!! egitiyorum 1 738 01-31-2011 07:48 PM
Son Mesaj: egitiyorum

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir