Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bosna-Hersek
Mesaj: #1
Bosna-Hersek
Ülke, Balkan Yarımadası'nın kuzeybatısında yer alır). 1990 yılı içerisinde dağılmaya başlayan Yugoslavya'dan ayrılan Bosna-Hersek, küçük bir ülkedir (51129 km2). Başkenti Saraybosna olan ülkenin yönetim şekli cumhuriyettir.

Bosna-Hersek dağlık bir ülkedir. Bu dağlar, Dinar Alplerinin uzantılarıdır. Drina ve Sava, ülkenin başlıca akarsularıdır. İklimi karasaldır. Ülke topraklarının yansı ormanlarla kaplıdır.

Bosna-Hersek'in nüfusu 4,5 milyondur. Bu nüfusun büyük bölümünü oluşturan Bosnalılar (Boşnaklar), Müslümandır. Sırplar ve Hırvatlar ülkedeki diğer iki önemli etnik gruptur. Daha çok başkent Saraybosna, Tuzla ve Mostar'da yaşayan Türkler, nüfusun küçük bir bölümünü oluşturur. Bunlar Osmanlı döneminde buraya gelip yerleşmişlerdir. Ancak Balkanlardaki Türk egemenliğinin sona ermesiyle bölgede gelişen sosyal ve siyasî değişiklikler, buradaki Türklerin bir bölümünün Türkiye'ye göç etmelerine neden olmuştur. Kalanlar ise yaşadıkları ülkenin vatandaşı olup bugün de millî benliklerini korumaya çalışarak hayatlarını sürdürmektedirler.

Bosna-Hersek, 1992 yılında Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nden ayrılarak bağımsızlığını ilân etti. Türkiye ve daha pek çok ülke, Bosna-Hersek'in bağımsızlığını tanıdı. Ancak Sırpların bu bağımsızlığı kabul etmemesi üzerine ülkede iç savaş çıktı. Sırplar, ülkedeki Müslümanlara karşı bir soykırım başlattı. Bunun üzerine birçok Bosnalı Boşnak, Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldı. 1995 yılında yapılan bir antlaşma ile bu savaş durduruldu. Ancak Sırplar, antlaşmaya rağmen zaman zaman yine de oradaki Müslümanları tedirgin etmeye devam etmektedirler.

Türkiye, Bosna-Hersek'i haklı davasında uluslar arası plâtformda desteklemekte ve ülkeye insanî yardımlar yapmaktadır.

Ülke ekonomisi daha çok tarıma dayanır. Tütün, ülkede yetiştirilen önemli tarım ürünüdür. Ayrıca buğday, pirinç, patates de yetiştirilir. Başlıca yer altı zenginlik kaynakları; linyit, demir, bakır ve tuzdur.

\'\'BU MEMLEKETİN EKMEĞİNİ YİYİPTE İHANET EDEN BİRGÜN MUTLAKA YEDİĞİ YERDEN KURŞUNU YER...\'\'
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir