Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biliyor muydunuz?
Mesaj: #1
Atatürk`ün dünyada `basögretmen' sifatli tek lider oldugunu Bir geometri kitabi yazdigi, Üçgen, açi, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin
(Türkçe) isim babasinin bizzat Mustafa Kemal oldugunu.

Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim oldugunu.

"Atatürk çiçegi"nin adini, çiçegi bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landin`in koydugunu ve bu çiçegin tüm dünyada bu isimle üretilip satildigini.

Yunan baskomutani Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baski olmadan her Cumhuriyet bayraminda Atina'daki Türk büyükelçiligine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtigini ve saygi durusunda bulundugunu.

''Mimber'' adinda bir gazete çikarttigini ve 52 sayi yayimlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtigini.

Kurtulus Savasinda rütbe alan bir çok kadin askerlerimizin oldugu, dünya tarihine geçen tek bir üstegmenimizin oldugunu, Üsttegmen Kara Fatma' nin 700 erkek, 43 kadindan olusan bir müfrezenin reiseligine bizzat Atatürk tarafindan atanmis oldugunu.


Bir röportajda Birlesmis Milletlere üye olmayi düsünüyor musunuz?" diye soruldugunda "Sartlarimizi koyariz, kabullerine bagli. Biz müracaat
etmeyiz üye olmak için, davet gelirse düsünürüz" dedigini ve bunun üzerine BM yasasinin degistirildigini ve üyelige davet edilen ilk ülkenin Türkiye Cumhuriyeti oldugunu.

1938'de, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranli döneminde, danisman, senatör ve bakanlarindan olusan yüz yirmiden fazla kisiye; "Su anda hiçbirinizi degil, büyük istidadi ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim" dedigini.

1938'de Ata`nin ölümünde Tahran gazetesinde yayinlanan bir siirde; "Allah bir ülkeye yardim etmek isterse onun elinden tutmak isterse basina Mustafa Kemal gibi lider getirir" denildigini.

1996'da Haiti Cumhurbaskaninin vasiyetinde, mezar tasina yazilmasini istedigi metinde; "Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamis ve uygulamis olmaktan dolayi mutlu öldüm" yazdigini.

2000'de ABD Baskani'nin milenyum mesajinda; '' Milenyumun hiç süphe yoktur ki tek devlet adami Mustafa Kemal Atatürk'tür. Çünkü o yilin degil asrin
lideri olabilmeyi basarmis tek liderdir" denildigini.

2005'de Amerika'nin en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisinin "Türkiye ekonomiyle savasta bir tek Atatürk' ü örnek alsin yeter" oldugunu.

2006'da ise AB Uyum yasalari geregince devlet dairelerinden Atatürk resimlerinin kaldirilmasinin istendigini.

BILIYOR MUYDUNUZ!!!Alper GüllepAYRICA:

Arjantinli diplomat ve siyaset bilimcisi Blanco Villalta Ataturk icin şunları söyledi:


"Atatürk insanlık tarihinin kaydettiği zafer taklarının altından, asıl olarak bütün zamanların en büyük komutanlarından biri özelliği ile değil, siyaset kuramının en büyük filozoflarından biri olarak geçmiştir. Atatürk, insanlığın geleceği için geniş olanaklar içeren bir siyasal plan katkısında bulunmuştur:

ortaya attığında tümüyle devrimci nitelik taşıyan bir düzen;
ekonominin yönetiminde temel sorumluluğu devlete veren ve devleti, zorunlu ve yararlı olduğu ölçüde ekonomiye karıştıran, ama onun ötesine de geçirtmeyen, ekonomik ve toplumsal nitelikte bir siyasal düzen;
ve yöneticilerini seçmekte, kendi düşüncelerini benimsemekte, vicdani inançlarında tam anlamıyla özgür olan ve seçim hakkına sahip bulunan bir ulus yarattı." ...

İmages
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #2
asrın en büyük insanı hakkında bimediğimiz ne kadar çok şey varmış meğer
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #3
süper şeyler bunlar gertçektan eline sağlık..........
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #4
teşekkürler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Atatürk'ün beş kardeşi olduğunu biliyor muydunuz? muratyanar 5 3,956 02-17-2008 12:48 AM
Son Mesaj: mehsal

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir