Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Almanya'da, yabancı akademisyen ve uzmanların süresiz ikamet ve çalışma izni.
Mesaj: #1
Almanya, vasıflı işgücüne kapıları açıyor
Alman hükümeti, yüksek nitelikli işgücünü ülkeye çekmek ve istihdamı kolaylaştırmak için yeni bir eylem planını kabul etti. Planın, meclis tarafından da onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.


Federal hükümetin yetişmiş işgücünü ülkeye çekmek için kabul ettiği eylem planıyla, vasıfsız göçmenlerin Almanya'ya akın etmesi de kontrol altına alınmış olacak.


Önümüzdeki aylarda yürürlüğe girmesi hedeflenen eylem planına göre, Doğu Avrupa’daki yeni birlik ülkelerine uygulanan ve vasıfsız
Federal Çalışma Bakanı Olaf Scholz, yeni eylem planıyla yurtdışından ülkeye daha fazla vasıflı iş gücünün gelmesinin amaçlandığını belirttiişgücünü kapsayan serbest dolaşım kısıtlaması 2017 yılına kadar yürürlükte kalırken, seçkin yabancı akademisyenler yılda asgari 63 bin euro kazanacaklarını kanıtlamak kaydıyla süresiz ikamet ve çalışma izni ile Almanya’ya yerleşebilecek.


Şimdiye kadar sağlam ikamet statüsüne kavuşamamış olan yabancı akademisyenlerde ise Almanya'da sürekli ikamet edebilmeleri için iki yıldır mesleğinde çalışmış olma şartı aranacak.

"Almanya rekabete katılmalı"Federal Çalışma Bakanı Olaf Scholz, yeni eylem planıyla yurtdışından ülkeye daha fazla vasıflı iş gücünün gelmesinin amaçlandığını belirtirken, yurtiçindeki işgücünün de göz ardı edilmeyeceğini söyledi. Scholz, “dünya genelinde yüksek eğitimli iş gücü için var olan rekabete katılmak gerekiyor ve Almanya da bu sürece dahil olmaya kararlı. Ancak yüksek eğitim almamış ve burada yaşayan kişilerin istenen ve ihtiyaç duyulan bilgi birikimine kavuşmalarına olanak vermek de yine devletin görevidir. Bu üstesinden gelinemeyecek bir durum değildir ve hızlıca yapılabilir" şeklinde konuştu.

Çalışma Bakanı Olaf Scholz (solda), ve İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble yeni eylem planını Berlin'de tanıttı

Kalifiye eleman açığı


Federal İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble de söz konusu eylem programında yer alan önerilerle itinalı bir şekilde Alman ekonomisindeki kalifiye eleman açığını kapatmak istediklerini ifade etti. Yurt dışındaki Almanca eğitim veren üniversite ve yüksek

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Avrupa Birliği de, yüksek vasıflı yabancı işgücünü, 27 üye ülkede çalışma ve oturum özgürlüğünü garanti ederek Avrupa Birliği ülkelerine çekebilmek için yeni bir program başlatıyorokullardan gelen yabancılar için de öncelik araştırması yapılmayacağını ifade eden İçişleri Bakanı, çeşitli nedenlerden dolayı oturma izinleri olmamasına rağmen Almanya'da kalmalarına izin verilen göçmenlerin çocuklarının da gerekli şartlara sahip oldukları takdirde istihdam piyasasına girmelerinin kolaylaştırılacağı kaydetti. İçişleri Bakanı Schaeuble şöyle konuştu: “ Federal hükümetimizin öngördüğü göç politikalarına uygun olarak hazırladığımız bu önerilerimizle, ikamet yasamıza uygun genişletici düzenlemeleri hayata geçireceğiz.”

Avrupa Birliği'nden işgücü atağı


Bu arada Avrupa Birliği de, yüksek vasıflı yabancı işgücünü, 27 üye ülkede çalışma ve oturum özgürlüğünü garanti ederek Avrupa Birliği ülkelerine çekebilmek için yeni bir program başlatıyor. Avrupa Komisyonu'nun verilerine göre, iyi eğitimli yabancı iş gücünün sadece yüzde 5´i Avrupa'ya göç ediyor. Yüzde 55´i Amerika Birleşik Devletleri´ne gidiyor. Yeni Zelanda, Kanada ve İsviçre de üniversite mezunları ve mühendislerin tercihleri arasında yer alıyor. Yapılan son analizlere göre, Avrupa önümüzdeki 20 yıl içinde 20 milyonluk yabancı işgücüne ihtiyaç duyacak.kaynak İlginizi Çekebilecek Diğer Konular:
İngiltere Yüksek Lisans ve Yaş Problemi

Beyaz Rusya'da Eğitim ve Rusça Dil Kursu

veterinerlik okumak

Middlesex Üniversitesi Hakkında Bilgiler ve Türk Öğrenci Grubu

Bulgarİstan Ünİversİtelerİ Resmİ Temsİlcİsİ...

Avrupa'da ilk Türk üniversite 2017 de!!

Bosna Hersek'te (SarayBosna) Bir Üniversite

Neden Bulgaristan?

Bulgaristan Üniversiteleri 2017-2017 Kayıtları Başladı

Yabancı diploma tanınsın

ben eğitiyorum...çok mutluyum...
İmages
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Almanya’nın ilk Türk üniversitesi 2017’de açılacak egitiyorum 1 686 01-31-2011 07:48 PM
Son Mesaj: egitiyorum
  Yabancı diploma tanınsın egitiyorum 1 410 01-31-2011 07:46 PM
Son Mesaj: egitiyorum

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir