Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ALLAHIN HERŞEYİ GÖRÜYOR VE İŞİTİYOR OLMASININ İNSANIN DAVRANIŞI BAKIMINDAN SONUÇLARI
Mesaj: #1
ALLAHIN HERŞEYİ GÖRÜYOR VE İŞİTİYOR OLMASININ İNSANIN DAVRANIŞLARINI ETKİLEMESİ BAKIMINDAN SONUÇLARI ALLAH semi ve basar sıfatlarının gereği olarak her şeyi işitir, görür. ALLAH'ın bir şeyi görmesi için bir insan tarafından görülme özelliği olması gerekmez. Veya bir şeyi işitmesi için o sesin bir insan tarafından işitilebilir olması gerekmez. İnsan toplumun hoş görmeyeceği yadırgayacağı bir fiili davranışı yapacağı zaman dikkat edeceği en önemli husus gizleme ve gizlenmedir. Hem görünmeyi engelleme, hem duyulmayı engelleme. Bu yüzden, örneğin bir hırsız genellikle işini yapmak için gece vaktini seçer. Çünkü karanlıkta görünme olasılığı daha zayıftır. Aynı zamanda herkes uyumuştur. Duyulma ihtimali en aza inmiştir. Ancak gözden kaçırdığı bir durum vardır. Bu gizlenme sadece sınırlı varlıklar olan insanlar için geçerlidir. İnsanın gizlenemeyeceği tek varlık olan yüce ALLAH her an, her şeyi işitir ve görür. Maalesef insan, toplumun tepkisinden çekinerek kötü bir iş yapacağı zaman hiçbir tedbiri ihmal etmezken, ALLAH'ın bu denetimini gözardı eder. Bu da aslında insanın imanının seviyesiyle ilgili bir durumdur. ALLAH'a tam bir imanı olan insan ALLAH'tan asla gizlenemeyeceğinin gayet farkındadır. Farkında olmalıdır.
Buraya kadar anlatılanlar ALLAH'ın bahsi geçen sıfatlarının, denetleme, kontrol etme yönüne dikkat çeker.Semi ve basar sıfatları,aynı zamanda ALLAH'ın insanı her an koruma ve yardım etme yönü de ortaya çıkar. O da inançlı insanın tutunacağı en önemli dalı, dayanacağı mukavemetli, sağlam duvarı olan duadır. Dua tabiri caiz ise kulun "imdat" demesidir, yardım istemesidir. Dua en etkili iletişim aracıdır. Bu iletişim hiç bir zaman kesintiye uğramaz. Her an, her yerde, her durumda ALLAH'a elimizi ve kalbimizi açmak suretiyle iletişime geçmek mümkündür. Başka hiç bir araç veya aracıya ihtiyaç yoktur. Dua anında bildirilen dilek ve istekler anında değerlendirmeye alınır. Eğer kul için hayırlı ise Allah dua sahibinin samimiyetini dikkate alarak duayı kabul. "kul için hayırlı ise" ifadesi çok önemlidir insan yaptığı dua sonucunda, dileğinin olumlu karşılık bulmasını ister. İstediği şeyin gerçekleşmesi, onun için zahirde hayırlıdır. Bilakis hayırlı olmayan veya günah olan istekler için dua etmek caiz değildir. Bu isteğin kul için hayra mı yoksa şerre mi sebep olacağı ancak sonsuz ilim ve hikmet sahibi olan ALLAH bilir. Kulun duasını bu yöndeki bilgisi ile değerlendirir. Neticede gerçekleştirir veya gerçekleştirmez. İnsan asla bu konuda ümitsizliğe düşmemelidir. Veya ALLAH'ın, duasını dikkate almadığı düşüncesine kapılmamalıdır.
Sonuç olarak ALLAH'ın semi (ALLAH'ın her şeyi işitmesi) ve basar (ALLAH'ın her şeyi görmesi) sıfatlarının gereği olarak, ALLAH'ın herşeyi işitmesi ve görmesinin insan davranışı açısından bir takım sonuçları ortaya çıkıyor. ALLAH'a, sıfatlarıyla birlikte tam olarak inanan bir mü’min davranışlarının sürekli yaratıcı tarafından denetlendiği duygusunu taşır. Bu duygu onun davranışlarını düzeltme yoluna götürür. Bununla birlikte ALLAH inancı olmayan bir insan sıkıntıya düştüğü bir anda çıkacak bir kapı bulamazken, inanan bir mü’min için ALLAH'a açılan bir kapı her zaman için vardır.
Musa Harun GÜNGÖR

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  İncittiğiniz insanın bedduasından korkun! onur 0 1,038 02-06-2008 11:02 AM
Son Mesaj: onur
  İman bakımından insanlar kaça ayrılır onur 0 2,802 01-08-2008 11:52 PM
Son Mesaj: onur

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir