Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adım Adım: Microsoft Windows XP'yi Kurm
Mesaj: #1
Adım Adım: Microsoft Windows XP'yi Kurma

İpucu: Kuruluma başlamadan önce bu belgeyi yazdırabilirsiniz. Bazı adımlar bilgisayarınızı kapatmanızı gerektirebilir, dolayısıyla bu bilgilerin bir kopyasını yazdırmanız yararlı olacaktır.Bu belge, Microsoft Windows XP Professional veya Windows XP Home Edition işletim sistemini kurmanıza olacaktır. Belgede ayrıca kurulumla ilgili diğer soruların da yanıtları da bulunmaktadır.Aşağıdaki bağlantılardan birini tıklatarak hemen o bölüme gidebilirsiniz:Kurulum hazırlığıWindows XP'ye yükseltmeWindows XP'nin yeni bir kurulumunu yapmaBaşka bir bilgisayarda bulunan dosya ve ayarları aktarmaSabit sürücüyü bölme ve biçimlendirmeKurulumla ilgili diğer görevleri yapmaKurulumla ilgili sorunları gidermeÖnyükleme disketleri oluşturmaBilgisayarı CD'den başlatılacak şekilde yapılandırmaÇoklu önyükleme sistemi oluşturmaSistemi onarma veya kurtarmaMicrosoft Bilgi Tabanı makalesi bulmaEk kaynaklarKuruluma genel bakış

Bu Windows XP sürümünde Windows XP için Service Pack 2 (SP2) vardır. Windows XP'nin bu sürümünü kaldırdığınızda, SP2 de otomatik olarak kaldırılır. Bilgisayarınız, Windows XP'yi kurmadan önce kurulu bulunan işletim sistemini çalıştırmaya devam eder veya daha önce bir işletim sistemi kurulu değilse bir işletim sistemini çalıştırmaz. Tek başına SP2'yi kaldıramazsınız.ÖnemliWindows XP Home Edition with Service Pack 2 veya Windows XP Professional with Service Pack 2 sürümünü şu işletim sistemlerini çalıştıran bilgisayarlara kurabilirsiniz:

Microsoft Windows 98

Windows 98 Second Edition

Windows NT 4.0 Workstation

Windows Millennium Edition

Windows 2000 Professional

Windows XP Home Edition

Windows XP Professional

Microsoft Windows 95'i Windows XP Home Edition veya Windows XP Professional sürümüne yükseltmek istiyorsanız, önce Windows 95'i kaldırmanız, ardından yeni bir kurulum yapmanız gerekir.

Windows XP'yi eski bir bilgisayara kuruyorsanız, devam etmeden önce bir BIOS yükseltmesinin olup olmadığını öğrenmek için bilgisayarınızın üreticisine danışmanız önerilir.

Kurulum hazırlığı

Kuruluma başlamadan önce uygulamanız gereken dört önemli adım vardır:Yükseltme raporu alın – sistemin uyumlu olup olmadığını öğrenmek yalnızca birkaç dakikanızı alır.

Virüse karşı koruma yazılımını devre dışı bırakın – bunu yapmazsanız, kurulum başarısız olabilir.

Dosyalarınızın yedeğini oluşturun, bunu Windows'un bir bileşeni olan Yedekleme Sihirbazı yoluyla veya başka bir yedekleme programıyla yapabilirsiniz.

İstediğiniz Kurulum türüne karar verin – yükseltme veya yeni kurulum.

Kuruluma başlamadan önce bu dört adımı uygulamak size zamandan kazandırabilir.Yükseltme raporu çalıştırma

Yükseltme raporu donanımınızın ve yazılımınızın Windows XP ile nasıl çalışacağını açıklar. Bu rapor, Windows XP CD'sini kullanarak çalıştırabileceğiniz hızlı ve kolay bir programdır. Nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmaktadır:Windows XP CD'sini CD-ROM sürücünüze yerleştirin.

Hoş Geldiniz menüsü belirdiğinde, Sistem uyumluluğunu denetle'yi tıklatın.

Sonra Sistemimi otomatik olarak denetle'yi tıklatın.

Ayrıca bilgisayarınızın aygıtları (örneğin, yazıcılar, tarayıcılar vb.) ile ilgili bilgileri aygıt üreticisinin Web sitesinde, Windows Kataloğu'nda ve Microsoft Donanım Uyumluluğu Listesi'nde (HCL) bulabilirsiniz:HCL'nin metin sürümü (tüm işletim sistemleri için)

(https://winqual.microsoft.com/download/default.asp)HCL'nin metin sürümü (yalnızca Windows XP için)

(https://winqual.microsoft.com/downlo...inXPHCLx86.txt)Windows Kataloğu

(http://www.microsoft.com/windows/catalog/)Yukarıdakilerin tümüne Windows Donanım ve Sürücü Merkezi'nden (http://www.microsoft.com/whdc/hcl/default.mspx) erişebilirsiniz.Windows XP ile uyumsuz bir öğe varsa ne yapılmalıdır? Söz konusu donanımı veya yazılımı yükseltebilir, uyumlu olan benzer bir program veya aygıt bulabilir ya da programı veya aygıtı kaldırıp, onu kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Yükseltme yapmak için ilgili üreticiye başvurun. Uyumlu programlar ve aygıtlar bulmak için Windows Kataloğu'na (http://www.microsoft.com/windows/catalog/) bakın. Bir programı kaldırmak için Denetim Masası'ndan Program Ekle veya Kaldır'ı açın.Virüse karşı koruma yazılımını devre dışı bırakma

Virüse karşı koruma yazılımları bazen Kurulum'a engel olabilir, bu nedenle Windows XP kurulumuna başlamadan önce devre dışı bırakmanız gerekir. Bunun nasıl yapılacağına ilişkin bilgi için virüse karşı koruma yazılımınızın belgelerine bakın.Windows XP'yi kurduktan sonra, virüse karşı koruma programınızı etkinleştirmeyi unutmayın. Bazen yazılımın güncelleştirilmiş bir sürümü gerekebilir. Yazılım üreticisinin Web sitesine giderek karşıdan yükleyebilirsiniz.Dosyalarınızın yedeğini oluşturma

İşler ters gittiği takdirde dosyaları kaybetmek istemiyorsanız, korumak istediğiniz dosyaların önceden yedeğini oluşturun. Dosyalarınızı sayısına bağlı olarak bir diskete, takılıp çıkarılabilir bir sürücüye, CD'ye veya ağınız varsa bir ağ klasörüne kopyalayabilirsiniz. Dosyaları doğrudan kopyalayabileceğiniz gibi, çoğu Windows sürümünde bulunan Yedekleme Sihirbazı'nı kullanarak yedeklerini de oluşturabilirsiniz. Bu sihirbaz Başlat menüsündeki Donatılar\Sistem Araçları klasöründedir.Not: Windows 95, Windows 98 veya Windows Millennium Edition sistemde Msbackup aracını kullanarak oluşturduğunuz bir yedeği Windows XP'de geri yükleyemezsiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için 305381 numaralı şu Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın:"Windows 95, Windows 98 veya Windows Me Sistemde Oluşturduğunuz Yedekler Windows XP NTBackup Aracı İle Geri Yüklenemez."İstediğiniz Kurulum türüne karar verme

Temel olarak üç farklı Kurulum türü vardır: Yükseltme, yeni kurulum (temiz kurulum veya tam kurulum olarak da bilinir) ve çoklu önyükleme kurulumu. İpucu: Birincisini uygulamanızı öneririz!Yükseltme. Bu, Windows XP'nin en kolay kurulum yöntemidir. Windows'un eski bir sürümünü kullanıyorsanız, bu yöntemi uygulamanız önerilir. Yükseltme yaptığınızda, varolan işletim sisteminin yerine Windows XP'yi koymuş olursunuz, ancak veriler ve çoğu kullanıcı ayarı etkilenmez. (Yine de başlamadan önce dosyalarınızın yedeğini oluşturmak uygun olur.)Windows 98, Windows 98 Second Edition, Windows Millennium Edition, Windows NT Workstation 4 (Service Pack 6) veya Windows 2000 Professional sürümünden yükseltme yapabilirsiniz.Not: Windows 2000 yalnızca Windows XP Professional sürüme yükseltilebilir. Desteklenen yükseltme yolları için 292607 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın. Windows XP Kurulum işlemine genel bir bakış için ise 316941 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.İpucu: Bir Microsoft Bilgi Tabanı makalesini bulmak için Microsoft Yardım ve Destek bölümüne (http://support.microsoft.com) gidin, Bilgi Tabanında Ara kutusuna makale numarasını yazın ve ENTER tuşuna basın.Yeni kurulum. Tam kurulum veya temiz kurulum olarak da bilinen bu yöntem bir yükseltme işleminde olduğundan biraz daha fazla şey yapılmasını gerektirir. Yeni kurulum, varolan kurulumu hiç etkilemeden Windows XP'yi başka bir sürücüye veya sürücü bölümüne kurabilir ya da "sıfırdan başlamak" istiyorsanız sabit sürücünüzdeki her şeyin silinmesini seçebilirsiniz. Yeni bir kurulum yapmadan önce mutlaka dosyalarınızın yedeğini oluşturmalısınız! Ayrıca yeni kurulum işleminin bir parçası olarak sabit sürücünüzü bölümlere ayırabilir ve biçimlendirebilirsiniz. Bunu, daha önceki Windows sürümlerinde yaptığınız gibi önceden uygulamak yerine, Kurulum işleminin parçası olarak yapmanız önerilir. Bu konuya değineceğiz.Çoklu önyükleme kurulumu. Üç yöntemden en zoru olan bu yöntem bir tür yeni kurulumdur, ancak bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi kullanabilmenize olanak verir. Örneğin, bilgisayarınızda hem Windows XP, hem de Windows 98 yüklü olabilir. Bir işletim sisteminden diğerine geçmek için, bilgisayarınızı yeniden başlatırsınız ve bilgisayar başlarken görüntülenen menüden istediğiniz işletim sistemini seçersiniz. Bu kullanım biçimi kulağa hoş gelse de, ileri düzeyde bir bilgisayar kullanıcısı değilseniz bu yöntemi denememenizi öneririz.Windows XP'ye yükseltme

Not: Windows XP'yi kurmadan önce virüse karşı koruma yazılımını devre dışı bırakmanız gerekir, ayrıca Windows Bellek Tanılama aracını çalıştırarak bilgisayarınızın rasgele erişim belleğini (RAM) sınayabilirsiniz. Windows Bellek Tanılama aracını kullanmak için Windows Bellek Tanılama (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp) Web sitesindeki yönergeleri izleyin. Windows XP'yi kurduktan sonra virüse karşı koruma yazılımınızı etkinleştirmeyi unutmayın.Windows XP'ye yükseltme yaptığınızda, Windows'u geçerli Windows sürümünün bulunduğu klasörle aynı klasöre kurmuş olursunuz, ancak eski sürüm yükseltilmiş olur. Nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmaktadır:Bilgisayarınızı başlatın. Ayrıca, girmeniz gereken ürün anahtarınız da elinizin altında olmalıdır.

Windows XP CD'sini bilgisayarınızın CD-ROM veya DVD-ROM sürücüsüne yerleştirin.

Görüntülenen menüden Windows XP'yi yükle'yi tıklatın.

Windows Kur'a Hoş Geldiniz sayfasında, Yükselt (önerilen) öğesini (seçili değilse) tıklatın, ardından İleri'yi tıklatın. (Buradan itibaren her ekranda İleri'yi tıklatmalısınız.)

Lisans Sözleşmesi sayfasında sözleşmeyi okuyun ve yönergeleri izleyerek kabul veya reddedin.

Ürün Anahtarınız sayfasında, 25 karakterden oluşan ürün anahtarını uygun kutulara yazın.

Güncelleştirilmiş Kurulum Dosyalarıın Edinin sayfasında, istediğiniz seçeneği belirleyin. İpucu: Evet'i seçerek güncelleştirmek dosyaları almak uygun olur, ancak bunu yalnızca Internet'e bağlanabiliyorsanız yapabilirsiniz.

Not: Bu belgenin sorun giderme bölümünde konu edilen sorunlardan bazıları güncelleştirilmiş Kurulum dosyaları alındığında ortadan kalkar.Kurulumun bu aşamasında bilgisayar birkaç defa yeniden başlar ve Windows XP'deki yeni özellikleri anlatan ekranlar görürsünüz. Kurulumun bu bölümü biraz uzun sürebilir. Bir çay molası verebilir, bilgisayarınızın başından bir süre kalkabilirsiniz.

Ve bilgisayar son defa yeniden başlatıldıktan sonra Windows XP başlar.

Kurulum tamamlandıktan sonra virüse karşı koruma yazılımınızı etkinleştirmeyi unutmayın.Windows XP'nin yeni bir kurulumunu yapma

Bilgisayarınızda kurulu bir işletim sistemi yoksa veya Windows'u sıfırdan kurmak istiyorsanız, yeni kurulum adı verilen kurulum türünü uygulayabilirsiniz (buna temiz kurulum veya tam kurulum da denir). Bu işlem daha karmaşıktır ve yükseltme işleminden daha uzun sürer (yükseltmede 9 adım varken, bu tür kurulumda yaklaşık 20 adım vardır). Yükseltme yapmak için "Windows XP'ye yükseltme" adlı bölüme bakın.Not: Windows XP'yi kurmadan önce virüse karşı koruma yazılımını devre dışı bırakmanız gerekir, ayrıca Windows Bellek Tanılama aracını çalıştırarak bilgisayarınızın rasgele erişim belleğini (RAM) sınayabilirsiniz. Windows Bellek Tanılama aracını kullanmak için Windows Bellek Tanılama (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp) Web sitesindeki yönergeleri izleyin. Windows XP'yi kurduktan sonra virüse karşı koruma yazılımınızı etkinleştirmeyi unutmayın.DİKKAT: Yeni bir kurulum sırasında sabit diskinizde varolan her şeyin silinmesini seçebilirsiniz, dolayısıyla kaybetmek istemediğiniz veriler varsa kuruluma başlamadan önce mutlaka bunların yedeğini oluşturun (yedeklenmiş verilerin sileceğiniz sabit diskte depolanmış olmamasına dikkat edin).Windows XP'nin yeni kurulumunun nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmaktadır:Windows XP CD'sini CD-ROM sürücüsüne yerleştirin.

Not: Bilgisayarın CD'den başlatılacak şekilde ayarlandığından emin olun. Ayarlanmamışsa, "Bilgisayarı CD'den başlatılacak şekilde yapılandırma" adlı bölüme veya "Kurulumla ilgili diğer görevleri yapma" altında bulunan "Windows'u komut isteminden nasıl kurabilirim?" bölümüne bakın.Bilgisayarı yeniden başlatın.

CD'den başlatmak için bir tuşa basın… iletisi görüntülendiğinde, herhangi bir tuşa basın (örneğin, ARA ÇUBUĞU). Kurulum başlar.

Not: Buraya dikkat edin, çünkü bu iletiyi gözden kaçırabilirsiniz. Bilgisayarınızda kurulu olan işletim sisteminiz başlarsa, CD'den başlatma seçeneğini kaçırmışsınız demektir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar deneyin.Kurulum başladıktan sonra, ekranın alt kısmında çeşitli iletiler görülür. Bu iletiler yalnızca özel koşullarda önemlidir (örneğin, belirli bir donanım erişim katmanı (HAL) kurma veya küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) sürücüsü yükleme). Çoğu kullanıcı bunları dikkate almayabilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için 295116 ve 220845 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalelerine bakın.

Sonra aşağıdaki seçenekleri sunan bir ekran görüntülenir: Windows XP'yi kur, Windows XP kurulumunu onar veya Kur'dan çık. İlk seçeneği kullanmak istiyorsanız ENTER tuşuna basın.

Ardından Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi görüntülenir. Lisans sözleşmesini okuyun ve yönergeleri izleyerek kabul veya reddedin. Windows CD'niz bir yükseltme CD'si ise, sözleşme kabul edildikten sonra önceki işletim sisteminizin Windows XP'ye yükseltilip yükseltilemeyeceğinin doğrulanması için o işletim sisteminin CD'sini takmanız istenir.

Önemli! Bir özgün donanım üreticisinin (OEM) verdiği kurtarma CD'sini kullanıyorsanız, CD kabul edilmeyebilir. Disk bölümü bilgisini siler veya sürücüyü biçimlendirirseniz ve OEM kurtarma CD'si doğru ortam olarak kabul edilmezse, OEM kurtarma CD'sini eski Windows sürümünüzü geri yüklemek için kullanmanız gerekir. OEM kurtarma ortamını kullanarak sisteminizi geri yükleme konusunda ayrıntılı bilgi için lütfen bilgisayarınızın üreticisine başvurun.Varolan Windows XP kurulumunu gösteren bir ekran görüntülenirse, Windows XP'nin yeni bir kopyasını kurmaya devam etmek için ESC tuşuna basın.

Bir sonraki ekranda, sürücünüzü yeniden bölme seçeneği sunulur. Küçük sürücü bölümlerini tek bir bölüm haline getirmek veya çoklu önyükleme yapılandırması oluşturmak için küçük sürücü bölümleri oluşturmak istiyorsanız yeniden bölme seçeneğini kullanabilirsiniz. Diski yeniden bölmek istiyorsanız, gerekirse varolan bölümleri silme yönergelerini uygulayın, sonra bölünmemiş disk alanını seçin ve ilerlemek için ENTER tuşuna basın.

DİKKAT: Bir disk bölümünü sildiğinizde o bölümde bulunan tüm veriler de silinir. Devam etmeden önce, kaybetmek istemediğiniz verilerin yedeğini oluşturmayı unutmayın.Kullanmak istediğiniz biçimlendirme yöntemini seçin ve ENTER tuşuna basın. NTFS; gelişmiş biçimlendirme işlevleri ve güvenlik teknolojileri sağlar. Windows Millennium Edition veya daha eski bir Windows sürümünü kullanarak sürücülere veya DOS dosyalarına (örneğin DOS tabanlı bir önyükleme disketinden) erişmeniz gerekiyorsa, FAT32'yi seçmeniz gerekebilir. İki biçimlendirme yönteminden birini seçin (hızlı veya yavaş).

Kur programı sürücüyü biçimlendirir, başlangıç Kurulum dosyalarını kopyalar ve bilgisayarı yeniden başlatır.

Not: Bilgisayar yeniden başladıktan sonra CD'den başlatmak için bir tuşa basın iletisi tekrar görüntülenir, ancak devam etmekte olan kurulum işleminin kesilmemesi için bunu dikkate almamalısınız.Bilgisayar bir kez daha yeniden başladıktan sonra, Kurulumun bir sonraki bölümüne geçilir.

Bölge ve Dil Seçenekleri sayfasında, dil desteği eklemek veya dil ayarlarını değiştirmek için ilgili yönergeleri uygulayın.

Yazılımınızı Kişiselleştirin sayfasında, adınızı ve bilgisayarınızın veya varsa kuruluşunuzun adını yazın.

Ürün Anahtarınız sayfasında, Windows XP kopyanız ile birlikte verilen, 25 karakterden oluşan ürün anahtarını yazın.

Bilgisayar Adı ve Yönetici Parolası sayfasında, bilgisayar için bir ad yazın (ağ yöneticiniz kullanmak üzere size bir bilgisayar adı verdiyse onu yazın). Sonra bilgisayarınızdaki Yönetici hesabı için bir parola oluşturun. Bir defa yazdıktan sonra onaylamak için tekrar yazın.

Önemli: Yönetici parolasını sakın unutmayın. Bu parola gelecekte sisteminizde değişiklik yapmak istediğinizde gerekecektir.Tarih ve Saat Ayarları sayfasında, gerekli değişiklikleri yapın.

Ağ Ayarları sayfası görüntülenirse, (ağ bileşenlerinizi el ile yapılandırmayı düşünmüyorsanız) bu sayfada Normal ayarlar'ı seçin.

Çalışma Grubu veya Bilgisayar Etki Alanı sayfasında İleri'yi tıklatın. Bilgisayarınızı bir etki alanına eklemek istiyorsanız, ikinci seçeneği kullanın ve etki alanı adını yazın. (Bu durumda sizden bir kullanıcı adı ve parolası istenir.)

Not: Yalnızca Windows XP Professional sürümde bir etki alanına bağlanabilirsiniz, Windows XP Home Edition sürümde bu yapılamaz.Bundan sonra Kur programı dosyaları bilgisayarınıza kopyalar ve birkaç görevi tamamlar, siz de Windows XP'nin yeni özelliklerini açıklayan ekranlar görürsünüz.

Sonunda bilgisayarınız yeniden başlatılır. Daha önce olduğu gibi, herhangi bir tuşa basmanızı belirten ileti görüntülendiğinde bunu dikkate almayın. Kurulum tamamlandıktan sonra CD'yi CD-ROM sürücüsünden çıkarın.

Kurulum tamamlandıktan sonra virüse karşı koruma yazılımınızı etkinleştirmeyi unutmayın.Başka bir bilgisayarda bulunan dosya ve ayarları aktarma

Bir bilgisayardaki dosya ve ayarlarınızı yeni bir bilgisayara kolayca aktarmak ister miydiniz? Windows XP'de bulunan Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı size bunu yapmanızda yardımcı olabilir. Bu sihirbaz yeni bir bilgisayara yükseltme yaparken karşılaşılan zorlukları gidermeye yardımcı olur.Aşağıda sihirbazı nasıl kullanacağınız açıklanmaktadır:Yeni bilgisayarınızda:Başlat'ı tıklatın, ardından Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı'nı tıklatın.

Sihirbazın Hoş Geldiniz sayfasında İleri'yi tıklatın.

Bu bilgisayar hangisi? sayfasında Yeni bilgisayar'ı seçin.

Windows XP CD'niz var mı? sayfasında, (bir Windows XP CD'niz varsa) Sihirbazı Windows XP CD'sinden kullanacağım'ı seçin. Bu durumda, sihirbazı eski bilgisayarınızda çalıştırabilmeniz için bir Sihirbaz Diski oluşturmanız gerekir. İlk seçeneği kullanın ve Sihirbaz Diski oluşturmak üzere yönergeleri izleyin.

Şimdi eski bilgisayarınıza (veya dosyalarını ve ayarlarını aktarmak istediğiniz bilgisayara) gidin.

Eski bilgisayarınızda:Bir Windows XP CD'niz yoksa, oluşturduğunuz Sihirbaz Diskini disket sürücüsüne yerleştirin. Başlat'ı, Çalıştır'ı ve ardından Gözat'ı tıklatın. Disket sürücünüze gidin ve MigWiz.exe dosyasını çift tıklatın. Çalıştır iletişim kutusunda Tamam'ı tıklatın.

Bir Windows XP CD'niz varsa, dosyalarını ve ayarlarını kopyalamak istediğiniz bilgisayarın CD-ROM sürücüsüne yerleştirin ve başlangıç menüsünün görünmesini bekleyin. Menü otomatik olarak görünmezse Başlat'ı, Çalıştır'ı ve ardından Gözat'ı tıklatın. CD-ROM sürücünüze gözatın ve Setup.exe dosyasını çift tıklatın. Çalıştır iletişim kutusunda Tamam'ı tıklatın. Ek görevleri uygula'yı tıklatın, ardından Dosya ve ayarları aktar'ı tıklatın.Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı'nın Hoş Geldiniz sayfasında İleri'yi tıklatın.

Bu bilgisayar hangisi? sayfasında Eski bilgisayar'ı seçin.

Aktarma yöntemi seçin sayfasında, her iki bilgisayarda da işleyecek bir yöntem seçin. Örneğin, dosyaları ve ayarları her iki bilgisayarın erişebildiği bir ağ sürücüsüne yerleştirebilir veya takılıp çıkarılabilir bir sürücü kullanabilirsiniz. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, her iki bilgisayar da o yöntemi kullanabilmelidir.

Ne aktarmak istersiniz? sayfasında, üç seçenekten birini seçin. Seçtiğiniz aktarım yöntemine bağlı olarak, bazı seçenekler diğerlerinden daha uygundur. Örneğin, birden fazla sayıda dosya ve ayar aktarmayı düşünüyorsanız, disketi değil başka bir yöntemi seçin, çünkü disketler depolama kapasitesi en düşük olan öğelerdir). Aktarım yönteminizi değiştirmek isterseniz, her zaman Geri'yi tıklatabilirsiniz.

Bu sayfada, aktarılacak dosya ve ayarların özel bir listesini seçmenize olanak veren bir onay kutusunu da işaretleyebilirsiniz. Bu seçenek ileri düzey kullanıcılar içindir.Bu noktada, devam etmeden önce bazı programları yeni bilgisayarınıza kurmanızı isteyen bir ileti görebilirsiniz. Bu adım uygulanması zorunlu bir adım değildir, ancak bunu yapmazsanız o programlar düzgün şekilde çalışmayabilir.

Sihirbaz şimdi istediğiniz dosyaları ve ayarları toplayacak ve yeni bilgisayara aktarmaya hazırlanacaktır. Yöntem olarak bir disket veya çıkarılabilir sürücü kullanıyorsanız, sizden istendiğinde uygun olanı takın.

Toplama Aşaması Tamamlanıyor sayfasında Son'u tıklatın. Sonra, kullandığınız disket veya CD'yi alarak yeni bilgisayarınıza gidin.

Yeni bilgisayarınızda:Başlat'ı tıklatın, ardından Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı'nı tıklatın.

Hoş Geldiniz sayfasında İleri'yi tıklatın.

Bu bilgisayar hangisi? sayfasında Yeni bilgisayar'ı seçin.

Dosya ve ayarlarınızı bir diskete veya CD'ye kopyaladıysanız, o disketi veya CD'yi sürücüye yerleştirin. Dosya ve ayarlar nerede? sayfasında, sihirbazın dosya ve ayarları nerede bulacağını belirtin. Sihirbaz dosya ve ayarları yeni bilgisayara aktarır.

Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı Tamamlanıyor sayfasında aktarımın durumunu belirten iletileri okuyun ve Son'u tıklatın.

Yeni ayarların yeni bilgisayarınızda görünebilmesi için oturumu kapatmanız gerektiğini belirten bir ileti görüntülenebilir. Yapmanız gereken yalnızca oturumu kapatıp açmaktır. Bilgisayarı yeniden başlatmak gerekmez.

İşte bu kadar! Aktarılan dosyaları ve ayarları şimdi yeni bilgisayarınızda görürsünüz.Sabit sürücüyü bölme ve biçimlendirme

Sabit sürücünüzde herhangi bir bölüm yoksa, bir bölüm oluşturmanız ve biçimlendirmeniz gerekir. İsterseniz, küçük sürücü bölümlerini tek bir bölüm haline getirmek veya çoklu önyükleme yapılandırması oluşturmak için küçük sürücü bölümleri oluşturmak istiyorsanız yeniden bölme seçeneğini kullanabilirsiniz.Sabit sürücünüzü bölmek veya biçimlendirmek istiyorsanız, Windows XP Kurulum programındaki disk bölme ve biçimlendirme araçlarını kullanmanızı öneririz. Bu araçlar varolan bölümleri silmenize, bir veya daha fazla yeni bölüm oluşturmanıza olanak verir.ÖNEMLİ: Bu adımları boş olmayan bir sabit diskte uygularsanız, sabit diskte depolanmış olan tüm veriler kalıcı olarak silinir.Windows XP Kurulum programındaki disk bölme ve biçimlendirme araçlarını kullanmak için:Windows XP CD'sini CD/DVD sürücünüze (veya ilk Windows XP Kur önyükleme disketini disket sürücüsüne) yerleştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Not: Bilgisayarınızı Windows XP CD'sinden (veya Kur önyükleme disketinden) başlatabilmeniz için bilgisayarın CD/DVD sürücüsünden (veya disket sürücüsünden) başlatılacak şekilde ayarlanmış olması gerekir. Bazı durumlarda, bilgisayarınızın BIOS ayarlarını buna uygun şekilde değiştirmeniz gerekebilir. Daha fazla bilgi için "Bilgisayarı CD'den başlatılacak şekilde yapılandırma" konusuna bakın.Bilgisayarı Windows XP CD'sinden başlatıyorsanız, CD'den önyükleme yapmak üzere bir tuşa basmanız istendiğinde basın. Windows XP Kur önyükleme disketlerinden başlatıyorsanız, her disketi istendiğinde sürücüye yerleştirin. Her disket yerleştirdiğinizde devam etmek için ENTER tuşuna basın.

Kur'a Hoş Geldiniz sayfasında, devam etmek için ENTER tuşuna basın.

Lisans Sözleşmesi sayfasında sözleşmeyi okuyun ve yönergeleri izleyerek kabul veya reddedin.

Varolan bir Windows XP kurulumu algılanırsa, o kurulumu onarmanız istenir. ESC tuşuna basın (onarım yapmayın).

Her bir fiziksel sabit diskte bulunan tüm disk bölümleri ve bölünmemiş alanlar liste halinde görüntülenir. Bölümü veya içinde yeni bir bölüm oluşturmak istediğiniz bölünmemiş alanı seçmek için ok tuşlarını kullanın, sonra varolan bir bölümü silmek için D tuşuna, bölünmemiş alanda yeni bir bölüm oluşturmak için ise C tuşuna basın.

Varolan bir bölümü silmek için D tuşuna basarsanız, bölümü silmek istediğinizi onaylamak için ardından L tuşuna basmanız gerekir (veya Sistem bölümü ise ENTER tuşuna bastıktan sonra L tuşuna basın). Yeni bölüm için kullanmak istediğiniz varolan bölümlerin her biri için bu işlemi tekrarlayın. Tüm bölümler silindiğinde, elde edilen bölünmemiş alanı seçin ve yeni bir bölüm oluşturmak üzere C tuşuna basın.Not: Bir veya daha fazla bölümün bulunduğu bir bölüm oluşturmak istiyorsanız, önce varolan bölümü veya bölümleri silmeniz, ardından yeni bölümü oluşturmanız gerekir.Yeni bölüm için kullanmak istediğiniz boyutu (mega bayt veya MB olarak) yazın ve ardından ENTER tuşuna basın veya bölümün olabilecek en büyük boyutta oluşturulmasını istiyorsanız yalnızca ENTER tuşuna basın.

Başka bölümler de oluşturmak da isterseniz, 6. ve 7. adımları tekrarlayın.

Windows XP'yi kurmak istiyorsanız, kurulmasını istediğiniz bölümü seçmek için ok tuşlarını kullanın, sonra ENTER tuşuna basın. Bölümü biçimlendirmek ve Windows XP'yi kurmak istemiyorsanız, Kur programından çıkmak için F3 tuşuna iki defa basın ve yeni adımlara geçmeyin. Böyle bir durumda, bölümü biçimlendirmek için başka bir program kullanmanız gerekir.

Bölüm için kullanmak istediğiniz biçimlendirme yöntemini seçin ve ENTER tuşuna basın. Seçenekler şunlardır:

Bölümü NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendir (Hızlı)

Bölümü FAT dosya sistemi kullanarak biçimlendir (Hızlı)

Bölümü NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendir

Bölümü FAT dosya sistemi kullanarak biçimlendir

Geçerli dosya sistemini olduğu gibi bırak (değişiklik yok)

Çoğu yapılandırmada, güvenlik ve kullanım açısından NTFS iyi bir seçimdir. Çoklu önyükleme yapılandırması kurmayı ve Windows 95, Windows 98 veya Windows Millennium Edition gibi eski bir işletim sistemi kullanan sürücüdeki verilere erişmeyi düşünüyorsanız, FAT'i seçin.Bir birimi biçimlendirdiğinizde, dosyalar birimden silinir ve bozuk kesimler olup olmadığının anlaşılması için sabit diskte tarama yapılır. Bir birimi biçimlendirmek için gereken zamanın çoğu diski tarama ile geçer. Hızlı biçimlendirme yöntemini seçerseniz, dosyalar birimden silinir, ancak bozuk kesimler olup olmadığının anlaşılması için sabit diskte tarama yapılmaz. Bu seçeneği ancak sabit disk daha önce biçimlendirilmişse ve sabit diskinizde herhangi bir bozukluk olmadığından eminseniz kullanmalısınız.Not: Seçili bölüm yeni bir bölümse, Windows XP Kurulumu sırasında geçerli dosya sistemini olduğu gibi bırakma seçeneği kullanılamaz. En fazla 2 giga bayt (GB) boyutunda olan bölümler söz konusu olduğunda, Kur programı FAT (FAT16 olarak da bilinir) dosya sistemini kullanır. 2 GB'den büyük, 32 GB'den küçük olan bölümler için ise Kur programı FAT32 dosya sistemini kullanır. 32 GB'den büyük bölümlerde Kur programı NTFS dosya sistemini kullanır.Not: Yeni bir Sistem bölümünü silmiş ve oluşturmuşsanız, ancak Windows XP'yi başka bir bölüme kuruyorsanız, bu noktada hem Sistem, hem de Önyükleme bölümü için bir dosya sistemi seçmeniz istenir.Kur programı bölümü biçimlendirdikten sonra, Kuruluma devam etmek için ekrandaki yönergeleri izleyin. Kurulum tamamlandıktan sonra başka bölümler oluşturmak veya biçimlendirmek için Windows XP'deki Disk Yönetimi araçlarını kullanabilirsiniz.

Kurulumla ilgili diğer görevleri yapma

Windows'u komut isteminden nasıl kurabilirim?

Bilgisayarınız CD'den başlatılmıyorsa, Kur programını başlatmak için Windows XP Kurulum disketlerini kullanabilirsiniz. Kurulum sırasında Windows XP CD'sini sürücüye yerleştirmeniz istenir. Daha fazla bilgi için "Önyükleme disketleri oluşturma" bölümüne bakın.Veya bilgisayarı başlatmak için Windows 98 ya da Windows Millennium Edition Başlangıç disketini kullanıp, ardından Windows XP CD'nizin i386 klasöründen Winnt.exe'yi çalıştırırsınız.Smartdrv.exe aracı dosyaların CD'den sabit diskinize kopyalanması işlemini hızlandırır. Smartdrv.exe aracını kullanabilmeniz için Smartdrv.exe dosyası başlangıç disketinde olmalıdır.

Smartdrv.exe dosyanız yoksa, dosya kopyalama çok daha uzun sürer, ancak yine de başarılı bir şekilde tamamlanır. Başlangıç disketinizde aşağıdaki girişlerin belirtilen dosyalarda olduğunu doğrulayın, eksik olan girişleri ekleyin:Autoexec.bat dosyasında, bu satırı ekleyin:smartdrv.exeConfig.sys dosyasında, bu satırı ekleyin:device=himem.sysNot: Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarında değişiklik yapma konusunda bilgi için 232558 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.Başlangıç disketini bilgisayarınızın disket sürücüsüne yerleştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

DOS komut istemi belirdiğinde (şöyle bir ifade görürsünüz: C:>), aşağıdaki satırları yazın ve her satırdan sonra ENTER tuşuna basın. Sürücünüzün harfi D değilse, aşağıdaki örnekte D yerine CD-ROM sürücünüzün harfini yazın.

D:cd \i386winntKurulum başladığında, ekrandaki yönergeleri izleyin.Birden fazla sistem kurulu olduğunda varsayılan işletim sistemini nasıl ayarlayabilirim?

Bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi kurulu ise bir işletim sistemini varsayılan sistem olarak kullanılmak üzere seçebilirsiniz:Windows XP'de Bilgisayarım'ı sağ tıklatın, ardından Özellikler'i tıklatın.

Gelişmiş sekmesinde, Başlangıç ve Kurtarma altından Ayarlar’ı tıklatın.

Sistem başlangıcı altında, Varsayılan işletim sistemi listesinden, bilgisayarınızı açtığınızda veya yeniden başlattığınızda başlamasını istediğiniz işletim sistemini tıklatın.

İşletim sistemleri listesini gösterme süresi onay kutusunu seçin, varsayılan işletim sistemi başlatılmadan önce listenin görüntülenmesini istediğiniz süreyi seçin (bu süre saniye cinsindendir).

Uyarı: Önyükleme seçenekleri dosyası (Boot.ini) bilgisayarınızdaki işletim sistemlerinin sayısını ve sırasını denetler. Bu dosyayı el ile düzenlemek için Başlangıç ve Kurtarma sekmesinde Düzenle'yi tıklatın. Önyükleme seçenekleri dosyasında değişiklik yaparken çok dikkatli olun. Yanlış bir şey yaparsanız bilgisayarınız kullanım dışı kalabilir. Daha fazla bilgi için 289022 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.Windows XP'yi nasıl kaldırabilirim?

Windows XP'yi kaldırmanız ve yükseltme yapmadan önceki işletim sistemine dönmeniz gerekiyorsa aşağıdaki yönergeleri izleyin.Not: Yükseltme yerine yeni bir kurulum yapmışsanız, Windows XP'yi kaldıramazsınız. Bu durumda, eski işletim sisteminizin yeni bir kurulumunu yapmanız gerekir.Önemli Notlar:

Yeterli boş alan varsa, yükseltme işlemi sırasında Windows XP kaldırma dosyaları otomatik olarak kaydedilir. Yeterli alan yoksa dosyalar kaydedilmez. Dosyalar kaydedilmemişse, bu bölümde anlatılan kaldırma işlemini yapamazsınız.

Windows XP yükseltmesinden önce kurulan programlar olduğu gibi korunur. Ancak, Windows XP yükseltmesinden sonra kurulan programlar Windows XP kaldırıldıktan sonra kullanılamaz. Bu programları tekrar kurmanız gerekir.

Windows XP SP2'yi başarılı bir şekilde kaldırabilmeniz için Windows 98, Windows 98 Second Edition veya Windows Millennium Edition sürümden yükseltme yapmış olmanız gerekir. Windows XP, Windows 2000, Windows NT 4.0 veya Windows 95 sürümden yükseltme yapmışsanız Windows XP SP2'yi kaldıramazsınız.

Sabit diskinizi NTFS dosya sistemine dönüştürdüyseniz, NTFS ile uyumlu olmayan bir işletim sistemine geri dönemezsiniz (örneğin, Windows 98 veya Windows Millennium Edition sürümüne geri dönemezsiniz).

Windows XP'yi kaldırmak için:

Bilgisayarınızı Güvenli Mod'da yeniden başlatın. Bunu yapmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows başlarken F8 tuşuna basın.

Yönetici hesabı ile oturum açın.

Başlat'ı ve Denetim Masası'nı tıklatın, ardından Program Ekle veya Kaldır'ı çift tıklatın.

Kurulu programları gösteren listeden Windows XP'yi Kaldır'ı çift tıklatın.

Önemli: Kurulu programlar listesinde Windows XP'yi Kaldır ifadesi yoksa, özgün işletim sistemini yeniden el ile kurmanız gerekir. Böyle bir durumda, devam etmeden önce önemli verilerinizin tümünün yedeğini oluşturmalısınız.Windows XP'ye Windows 98 veya Windows Millennium Edition sürümden yükseltme yaptıysanız, Undo (Geri Al) klasörü hala varsa Windows XP'yi el ile kaldırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için 312569 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın."Windows XP'yi kaldırıp önceki işletim sisteminizi geri yüklemek istediğinize emin misiniz?" ifadesini içeren bir ileti aldığınızda Windows XP kaldırma işlemini başlatmak üzere Evet'i tıklatın.

Windows XP kaldırma işlemi bittiğinde bilgisayarınız kapanır ve kurulu olan eski işletim sistemiyle başlar.

Windows XP'yi bir bilgisayardan kaldırıp başka bir bilgisayara nasıl kurabilirim?

Yukarıda anlatılan Windows XP'yi kaldırma yönergelerini izleyin. Sonra Windows XP CD'sini kullanarak Windows XP'yi yeni bilgisayara kurun.Daha fazla bilgi için 303661 numaralı Microsoft Knowledge Base makalesine bakın ve Windows XP başka bir bilgisayara taşındığında ortaya çıkan etkinleştirme başarısızlıkları hakkındaki yazıyı okuyun.Etkinleştirme ile ilgili sorunları nasıl çözebilirim?

Windows XP kurulumunuzu etkinleştirmeniz istenirse, bilgisayarınızın sabit donanımı ve ilgili aygıt sürücülerinde planlanan yükseltmeleri veya değişiklikleri tamamlayana kadar etkinleştirmeyi erteleyin. Aksi takdirde, bu tür değişiklikleri her yaptığınızda tekrar etkinleştirmeniz gerekebilir. Sabit donanım/sürücüler, video, ağ (modemler hariç), SCSI, sabit sürücüler, CD-ROM/DVD ve sistem belleği gibi aygıtların ilk örneklerini içerir. USB veya diğer çıkarılabilir aygıtların (örneğin, fotoğraf makineleri ve yazıcılar) etkinleştirme üzerinde bir etkisi yoktur.Windows XP'yi bir bilgisayardan (Bilgisayar A'dan) kaldırıp, ikinci bir bilgisayara (Bilgisayar B'ye) kurarsanız, aşağıdakiler ortaya çıkabilir:Windows XP'nin Bilgisayar A'ya ilk kurulduğu günden itibaren 120 günden daha az bir süre geçmişse, Bilgisayar B'deki Windows'u Internet yoluyla etkinleştiremezsiniz. Bunun yerine, yazılımı etkinleştirmeniz, Etkinleştirme Sihirbazı'nda verilen telefon numarasını arayarak, kaldırıp farklı bir bilgisayara yeniden kurduğunuzu bildirmeli ve size geçerli bir ürün anahtarı verilmesini istemelisiniz.

Windows XP'nin Bilgisayar A'ya ilk kurulduğu günden itibaren 120 günden fazla süre geçmişse, Bilgisayar B'de etkinleştirme normal şekilde çalışır.

Etkinleştirme ile ilgili sorunları giderme konusunda daha fazla bilgi için 293764, 293764, 312295, 314935 ve 318702 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalelerine bakın.Kurulumla ilgili sorunları giderme

Kurulum sırasında herhangi bir sorunla karşılaştınız mı? Maalesef bazen bu tür şeyler olur. Bazı sorunlar bu bölümdeki bilgiler yoluyla giderilebilir.Önemli: Bilgisayarınızda kurulu bir virüse karşı koruma yazılımı varsa, yazılımı devre dışı bırakın. Virüse karşı koruma yazılımları kurulum sırasında sorunlara yol açabilir. Windows XP'yi kurduktan sonra virüse karşı koruma yazılımınızı etkinleştirmeyi unutmayın.Windows 98, Windows 98 Second Edition veya Windows Millennium Edition sürümünden Windows XP'ye yükseltme yaparken sorunlarla karşılaşıyorsanız aşağıdaki sorun giderme adımlarını kullanabilirsiniz.Genel sorun giderme

Kur programı çalışırken sorunlarla karşılaşıyorsanız, Kur'dan çıkın ve Windows XP CD'sinden Yükseltme Danışmanı'nı çalıştırın. Nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmaktadır:Windows XP CD'sini CD-ROM sürücünüze yerleştirin.

Hoş Geldiniz menüsü belirdiğinde, Sistem uyumluluğunu denetle'yi tıklatın.

Sonra Sistemimi otomatik olarak denetle'yi tıklatın.

Yükseltme Danışmanı donanım ve yazılım uyumsuzluklarını denetler. Kurulum sorunlarına çoğunlukla bunlar neden olur. Uyumlu olmayan donanımları ve yazılımları kaldırın, sonra Kur programını tekrar çalıştırın.Yükseltme Danışmanı sorunu bulamıyorsa, bilgisayarınıza temiz önyükleme uygulayıp Kur'u tekrar çalıştırabilirsiniz. Temiz önyükleme ile sorun giderme, soruna neden olan değişkenleri silmenin bir yoludur.Windows Millennium Edition sistemde temiz önyükleme ile sorun giderme:

Başlat'ı ve Çalıştır'ı tıklatın, Aç kutusuna msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Genel sekmesinden Seçmeli başlangıç'ı tıklatın.

Seçmeli başlangıç altındaki tüm onay kutularının işaretlerini kaldırın.

Başlangıç sekmesinde, *StateMgr onay kutusunu seçin (yalnızca Windows Millennium Edition sürümde), sonra Tamam'ı tıklatın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istendiğinde Evet'i tıklatın.

Bilgisayar yeniden başladıktan sonra Başlat'ı ve Çalıştır'ı tıklatın, Aç kutusuna msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Önemli: Genel sekmesinde, Seçmeli Başlangıç altındaki onay kutularının işaretlerinin kaldırılmış olduğundan emin olun. Onay kutularının hiçbirinde işaret yoksa, bir sonraki adıma geçin. Devre dışı bırakılmış veya gri renkli bir onay kutusu görürseniz, bilgisayarınızda tam anlamıyla temiz önyükleme yapılmamış demektir, Msconfig'i etkileyen programın üreticisinden yardım almanız gerekebilir.Bilgisayarınızın temiz önyüklemeli olduğunu doğruladıktan sonra, Windows XP Kur programını tekrar çalıştırmayı deneyin.

Daha fazla bilgi için 267288 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.Temiz önyükleme durumundan geri dönme

Başlat'ı ve Çalıştır'ı tıklatın, Aç kutusuna msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Genel sekmesinden Normal başlangıç'ı tıklatın, sonra Tamam'ı tıklatın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istendiğinde Evet'i tıklatın.

Windows 98 sistemde temiz önyükleme ile sorun giderme:

Windows 98'de sorun giderme için temiz önyükleme konusunda bilgi almak üzere 192926 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.Kurulum sırasında dosya kopyalama hatası

Dosyalar kopyalanırken Kur programı durup şöyle bir ileti görüntülenirse:Kur bu dosyayı kopyalayamıyor . Yeniden denemek için X tuşuna, iptal etmek için Y tuşuna basın.Bu sorunun nedenlerinden bazıları ve çözümleri aşağıda verilmektedir:Windows XP CD'niz çizilmiş, lekelenmiş veya kirlenmiş. CD'yi yumuşak bir bezle temizleyin, CD sürücüsüne yerleştirin ve Tamam'ı tıklatın.

CD sürücünüz düzgün şekilde çalışmıyor veya CD lazerin veriyi okuyamayacağı kadar fazla titriyor olabilir. Bu sorunla ilgili daha fazla bilgi için donanım belgelerinize bakın veya CD sürücüsünün üreticisine başvurun.

Birden fazla CD sürücüsü kullanıyorsanız, bilgisayarınız dosyaları yanlış sürücüde arıyor olabilir. Donanımınızda, kullanılmayan CD sürücüleri devre dışı bırakan bir özellik varsa, kullanmadığınız CD sürücüleri devre dışı bırakın.

Not: Windows 95'te bir aygıtı devre dışı bırakmak için Bilgisayarım'ı sağ tıklatın, Özellikler'i tıklatın, Aygıt Yöneticisi'ni açın ve Özgün Yapılandırma (Geçerli) onay kutusunun işaretini kaldırın. Windows 98 ve Windows Millennium Edition sürümde, Aygıt Yöneticisi bölümündeki Bu donanım profilinde devre dışı bırak onay kutusunu seçin.Gerekirse, Windows XP'ye yükseltme işleminden sonra aygıtı tekrar etkinleştirin. Daha fazla bilgi için 283658 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.Bilgisayarınızda bir virüs var. Sisteminizi denetlemek ve gereken onarımları belirlemek üzere bir virüs tarama programı çalıştırın.

Not: Kurulum sırasında sorunlarla karşılaşıyorsanız, bilgisayarınızın rasgele erişim belleğini (RAM) sınamak için Windows Bellek Tanılama aracını kullanabilirsiniz. Bu araç kurulumla ilgili sorunların nedeninin bozuk bir donanım (örneğin, RAM veya ana kartın bellek sistemi) olup olmadığını anlamaya yardımcı olur. Bu aracı kullanmak için Windows Bellek Tanılama (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp) Web sitesindeki yönergeleri izleyin.Soruna neden olabilecek diğer teknik unsurlar hakkında bilgi için 310064 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın: Kurulum Sırasında Ortaya Çıkan Windows XP Sorunları Nasıl Giderilir?Yukarıda listelenen nedenlerin hiçbiri geçerli değilse ve hata iletisi görüntülenmeye devam ediyorsa, i386 klasörünü CD sürücüsünden sabit diskinize kopyalayın ve Kur programını sabit diskinizden çalıştırmayı deneyin. Nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmaktadır:Smartdrv.exe aracı dosyaların CD'den sabit diskinize kopyalanması işlemini hızlandırır. Smartdrv.exe aracını kullanabilmeniz için Smartdrv.exe dosyası başlangıç disketinde olmalıdır.

Smartdrv.exe dosyanız yoksa, dosya kopyalama çok daha uzun sürer, ancak yine de başarılı bir şekilde tamamlanır. Başlangıç disketinizde aşağıdaki girişlerin belirtilen dosyalarda olduğunu doğrulayın, eksik olan girişleri ekleyin:Autoexec.bat dosyasında, bu satırı ekleyin:smartdrv.exeConfig.sys dosyasında, bu satırı ekleyin:device=himem.sysNot: Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarında değişiklik yapma konusunda bilgi için 232558 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.Başlangıç disketini bilgisayarınızın disket sürücüsüne yerleştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

DOS komut istemi belirdiğinde (şöyle bir ifade görürsünüz: C:>), aşağıdaki satırları yazın ve her satırdan sonra ENTER tuşuna basın. Sürücünüzün harfi D değilse, aşağıdaki örnekte D yerine CD-ROM sürücünüzün harfini yazın.

D:cd \i386winntKurulum başladığında, ekrandaki yönergeleri izleyin.Not: Windows Millennium Edition sürümünde ilk başlangıç menüsünde komut istemi ile başlatma seçeneği yoktur. Ancak bir başlangıç disketi ile başlatabilir, ardından C: yazıp ENTER tuşuna basarak sabit sürücüye erişebilirsiniz. Burada önemli olan, başlangıç disketinin sabit diskle aynı dosya sistemini kullanıyor olmasıdır.Bilgisayarınız duruyor veya yanıt vermiyor ve siyah ekran görüntüleniyor

Windows XP'ye yükseltme yapılırken, bilgisayarınız bir yerde yanıt vermez duruma gelebilir (durur) ve siyah ekranla karşılaşabilirsiniz. Bu genellikle Windows XP ile uyumlu olmayan donanım veya yazılımlardan kaynaklanır.Not: Kuruluma başlamadan önce, sisteminizin donanımını Donanım Uyumluluğu Listesi (HCL) ile karşılaştırmalısınız. Ayrıca bilgisayarınızın aygıtları (örneğin, yazıcılar, tarayıcılar vb.) ile ilgili bilgileri aygıt üreticisinin Web sitesinde, Windows Kataloğu'nda bulabilirsiniz:HCL'nin metin sürümü (tüm işletim sistemleri için)

(https://winqual.microsoft.com/download/default.asp)HCL'nin metin sürümü (yalnızca Windows XP için)

(https://winqual.microsoft.com/downlo...inXPHCLx86.txt)Windows Kataloğu

(http://www.microsoft.com/windows/catalog/)Yukarıdakilerin tümüne Windows Donanım ve Sürücü Merkezi'nden (http://www.microsoft.com/whdc/hcl/default.mspx) erişebilirsiniz.Kurulum sırasında bilgisayarınız yanıt vermezse ve siyah ekran görüntülenirse, şu adımları uygulayın:Bilgisayarın Kurulum işlemine devam etmediğinden emin olmak için siyah ekran görüntülendiği andan itibaren 10 dakika kadar bekleyin. Sabit sürücüde herhangi bir etkinlik olup olmadığını anlamak için sürücünün göstergesine bakın. Kurulum bu sorunu kendi başına çözebilir.

Kurulum işleminin aynı yerinde tekrar durup durmayacağını görmek için bilgisayarı yeniden başlatın. Bazen Kurulum işlemi yanıt vermeyi durduğu yerin daha ilerisinden devam eder. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, Kurulumun tamamlanabilmesi için bilgisayarı birkaç defa yeniden başlatın.

1. ve 2. adım sorunu gidermiyorsa, tekrar Windows 98 veya Windows Millennium Edition sürüme dönün, bilgisayarı yeniden başlatın ve Windows XP Kur'u İptal Et'i seçin. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda Windows XP Kur işlemini iptal etme seçeneği yoksa, 5. adıma bakın.

Windows 98 veya Windows Millennium Edition sisteme geri döndükten sonra, virüse karşı koruma programları ile önyükleme yönetim programlarının (örneğin, GoBack) tümünü kaldırın ve bilgisayarınıza temiz önyükleme uygulayın.

Yükseltme işlemi yine başarısız olursa, buna donanım uyumsuzluğu neden olmuş olabilir. ACPI işlevini devre dışı bırakmayı deneyin. Bunu yapmak için, bilgisayarınız yeniden başladığında, SCSI sürücülerini yüklemek üzere F6 tuşuna basmaya ilişkin bir seçeneğin görünmesini bekleyin. Bu ekranda F7 tuşuna basın (F6'ya değil).

Kurulum yine yanıt vermez duruma gelirse, gerekli olmayan tüm donanımları devre dışı bırakın. USB aygıtlarının bağlantısını çıkartın, ağ kartlarını, ses kartlarını ve seri kartları kaldırın veya devre dışı bırakın, sonra Kur programını yeniden başlatın.

Bu hata iletisini almaya devam ederseniz, ana kartta bulunan BIOS'u güncelleştirmeniz gerekebilir. BIOS'un nasıl yükseltileceği konusunda bilgi için lütfen bilgisayarınızın üreticisine başvurun veya ana kartın üreticisinin Web sitesini ziyaret edin.

Uyarı: İleri düzeyde kullanıcı değilseniz, BIOS'u yükseltmeyi denemeyin. Yanlış bir şey yaparsanız bilgisayarınız kullanım dışı kalabilir.BIOS güncelleştirmesi sorunu çözmüyorsa veya bilgisayarınız için güncel bir BIOS sürümü bulamıyorsanız, Windows XP'yi bir Standart PC Donanım Soyutlama Katmanı (HAL) ile kurabilirsiniz. Bunu yapmak için, Kur programı bilgisayarı ilk kez yeniden başlattığında F6 tuşuna basmanız istendiği zaman F7 tuşuna basın (F6'ya değil). Standart PC HAL'i nasıl uygulatabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi için 299340 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın: Windows XP Kurulumu Sırasında HAL'i Uygulatma.

Kurulum sırasında bir hata iletisi veya Dur iletisi alıyorsunuz

Kurulum sırasında aşağıdaki iletilerden birini alıyorsanız, ilgili Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın:311562: Windows XP Kurulumu Sırasında '5118@ind:Xp\Client\Boot\Setup\Setup.c Satırında Beklenmeyen Bir Hata (768) İle Karşılaşıldı' Hata İletisi311564: Windows XP Yükseltmesi Sırasında 'Stop 0x0000000A Irql_Not_Less_or_Equal' Hata İletisi311442: Hata İletisi: Kur Devam Edemiyor. Lütfen Microsoft Teknik Desteğine Başvurun. (Hata: 3E6h)Diğer sorunları giderme:

Not: Kurulum sırasında sorunlarla karşılaşıyorsanız, bilgisayarınızın rasgele erişim belleğini (RAM) sınamak için Windows Bellek Tanılama aracını kullanabilirsiniz. Bu araç kurulumla ilgili sorunların nedeninin bozuk bir donanım (örneğin, RAM veya ana kartın bellek sistemi) olup olmadığını anlamaya yardımcı olur. Bu aracı kullanmak için Windows Bellek Tanılama (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp) Web sitesindeki yönergeleri izleyin.Sorun Çözüm

Windows XP'ye yükseltme yapıldıktan sonra bir program veya aygıt çalışmıyor. Öncelikle, o programı veya aygıtı yeniden kurmayı deneyin. Sorun devam ediyorsa, yazılımın veya donanımın Windows XP ile çalışabilen yeni bir sürümü olup olmadığını öğrenmek için üreticisine başvurun. Bu eski bir programsa, Program Uyumluluk Sihirbazı'nı çalıştırmak üzere yönergeleri görmek için Windows Yardım ve Destek merkezinde "uyumluluk" kelimesini aratın.

İleti: Tamamlanmamış dosya kopyalama 310064 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesinde dosya kopyalama ile ilgili sorun giderme bölümüne bakın.

İleti: NTLDR yok Kurulumun başında dosyaların güncelleştirilmesini seçtiyseniz, bu sorun otomatik olarak giderilir. 322069 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın. Bu hatayı gidermek için 314057 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.

İleti: Hata 127 veya catroot2 klasöründe hata kodu fffffdf0 Windows\System\Catroot2 klasörünün adını değiştirin ve Kurulumu yeniden başlatın. 307153 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın. Bu sorun Dynamic Update 1.3'te çözülmüştür. Kur programını yeniden çalıştırın ve istendiğinde güncel Kurulum dosyalarını yükleyin.

İleti: "Dosya bulunamadı: ASMS" Sorun giderme ile ilgili ipuçları için 311755 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.

"Ayarlar tamamlanıyor" ifadesine gelindiğinde Kurulum işlemi duruyor. Bu hatanın nedeni genellikle virüse karşı koruma yazılımlarıdır. Kurulumu iptal edin, virüse karşı koruma yazılımını devre dışı bırakın ve Kur programını tekrar başlatın. (Kurulumun başında dosyaların güncelleştirilmesini seçtiyseniz, bu sorun otomatik olarak giderilir.)Önyükleme disketleri oluşturma

Önyükleme disketi, Windows kullanılmadan bilgisayarın başlatılabilmesine olanak veren bir veya birkaç diskettir. Bazı sorun giderme işlemlerinde ve Windows'un yeni bir kurulumunu yaparken bu yöntem yararlı olabilir.CD-ROM sürücüsüne erişmek ve Kurulumu başlatmak için gerekli dosya ve sürücüleri içeren altı adet Windows XP Kur önyükleme disketi oluşturma programını karşıdan yükleyebilirsiniz. Bunun için Windows XP Kur Önyükleme Disketleri Edinme (http://support.microsoft.com:80/supp.../q310/9/94.asp) bölümüne gidin.Ancak önyükleme disketi oluşturmak yerine, Kurulumu başlatmak için bilgisayarınızı Windows XP CD'sinden başlatmanızı öneririz. Bilgisayarınız CD'den başlatılacak şekilde ayarlanmamışsa (yeni bilgisayarların çoğu CD'den başlayabilecek şekilde tasarlanmıştır), daha fazla bilgi için "Bilgisayarı CD'den başlatılacak şekilde yapılandırma" bölümüne bakın. Bilgisayarınız CD'den başlatma işlemini desteklemiyorsa, önyükleme disketleri oluşturmanıza yardımcı olacak bir dosyayı karşıdan yükleyebilirsiniz. Karşıdan yükleme merkezlerini öğrenmek için bu bölümün sonundaki listeye bakın.Kur önyükleme disketleri oluşturma

Kurulum disketlerini karşıdan yüklediğinizde, yalnızca büyük, tek bir program dosyası yüklemiş olursunuz. Karşıdan yüklenen dosyayı çalıştırdığınızda, dosyaları ayrı disketlere açar. Şu iletiyi alırsınız:

Bu program Microsoft Windows XP için Kur önyükleme disketlerini oluşturur.Bu disketleri oluşturmak için 6 adet boş, biçimlendirilmiş, yüksek yoğunluğa sahip disket gerekir.Lütfen öğelerin kopyalanacağı disket sürücüyü belirtin.Disket sürücünün harfini yazın (genellikle A harfidir). Disket sürücünün harfini yazdıktan sonra aşağıdaki iletiyi görürsünüz:

Disketlerden birini <sürücü harfi>: sürücüsüne yerleştirin. Bu disket Windows XP Kur Önyükleme Disketi olur.Hazırsanız herhangi bir tuşa basın.Bir tuşa bastığınızda, karşıdan yüklenen dosyanın içindekiler açılmaya ve dosyalar kopyalanmaya başlar. Altı disket oluşturulana kadar, sizden her istendiğinde boş disketleri birer birer sürücüye yerleştirin. İşlem yarıda kesilirse, altı disket de oluşturulana kadar karşıdan yüklenen program dosyasını tekrar çalıştırmalısınız.

Disketlere birer etiket yapıştırarak programın belirttiği gibi numaralandırın. Kurulum işlemi sırasında disketleri doğru sırayla kullanmanız gerekir.

Altı disket de oluşturulduktan sonra, birinci disketi disket sürücüye yerleştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarın disket sürücüden başlatılacak şekilde ayarlandığından emin olun. Çoğu bilgisayar bunu otomatik olarak yapar, ancak bazı durumlarda bilgisayarınızın BIOS ayarlarını buna uygun şekilde değiştirmeniz gerekebilir. Bilgisayarınızın BIOS ayarlarını değiştirme konusunda bilgi için "Bilgisayarı CD'den başlatılacak şekilde yapılandırma" bölümüne bakın.

Bilgisayarı yeniden başlattığınızda Kur programı başlar. Disketleri istendiği zaman birer birer sürücüye yerleştirin. Kurlumun tamamlanması için son olarak Windows XP CD'sini yerleştirmeniz istenir.

Bilgisayarı CD'den başlatılacak şekilde yapılandırma

Bazı bilgisayarlarda, CD-ROM sürücüde bilgisayarı başlatma işinde kullanılabilecek bir CD algılandığı zaman, CD'den başlatma seçeneği otomatik olarak sunulur. Bilgisayarınız bu türden ise, CD-ROM sürücüsünde böyle bir önyükleme CD'si varken bilgisayarı başlattığınızda "CD'den başlatmak için bir tuşa basın" iletisini görürsünüz Bilgisayarınız bu türden değilse, bilgisayarınızın BIOS'unun (temel giriş/çıkış sistemi) ayar programını kullanarak bilgisayarınızı CD'den başlatılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmaktadır:Bilgisayar başlarken "setup" (ayar) bölümüne girmek için hangi tuşa basmanız gerektiğini bildiren kısa bir ileti gözünüze çarpacaktır. Örneğin, bazı bilgisayarlarda şöyle bir ileti vardır: Press DELETE to enter setup (Ayar bölümüne girmek için DELETE tuşuna basın).

Bilgisayarınız başlarken bu tür bir ileti göremiyorsanız, başlatma sırasında sık kullanılan aşağıdaki komut tuşlarına basmayı deneyin:DELETE

F1

F2

Önce F3, sonra F2

F10

CTRL+ALT+ESC

CTRL+ALT+S

ESC

Başlatma sırasında bazı resimler görüntüleniyorsa, ESC tuşuna tekrar tekrar basın, resim gider; böylece BIOS ayarına girmek için basılacak doğru tuşu belirten iletiyi görebilirsiniz.İletiyi gördüğünüzde, hemen belirtilen tuşa basın. Bir veya daha fazla ekrandan oluşan, DOS sistemine benzer bir programa girersiniz. Bu programda büyük olasılıkla fareniz kullanım dışı kalacaktır. BIOS programlar birbirinden çok farklı olabilir, ancak siz "Boot order" (Önyükleme sırası) veya buna benzer bir seçenek arayın.

Önyükleme sırasını, bilgisayar sabit diskten önce CD'den başlatılacak şekilde değiştirin.

Bazı yeni dizüstü bilgisayarlarda, BIOS'un yapılandırılmasında kullanılan Windows tabanlı bir yardımcı program vardır. Bilgisayarınız CD'den başlatılmıyorsa, Kur programını komut isteminden başlatma konusunda bilgi için "Kurulumla ilgili diğer görevler" bölümüne bakın.Çoklu önyükleme sistemi oluşturma

Bilgisayarınıza birden fazla işletim sistemi kurabilir ve bilgisayarı her başlattığınızda kullanmak istediğiniz işletim sistemini seçebilirsiniz. Buna çift önyükleme veya çoklu önyükleme yapılandırması denir. Bu bölümde, Windows XP'nin aşağıdaki işletim sistemleri ile birlikte çoklu önyükleme sistemi olarak nasıl kurulacağı açıklanmaktadır:Windows 2000, Windows NT 4.0 ve Windows NT 3.51

Windows 95, Windows 98 ve Windows Millennium Edition

MS-DOS veya Windows 3.x

Uyarılar

Windows XP ve diğer işletim sistemi ile çoklu önyükleme yapılandırması oluşturmadan önce aşağıdaki uyarıları dikkatle okuyun:Geçerli sisteminizin ve tüm veri dosyalarınızın yedeğini oluşturmayı unutmayın.

Her işletim sistemi ayrı bir disk birimine kurulmalıdır. Microsoft aynı birime birden fazla işletim sisteminin kurulmasını desteklemez.

Bilgisayarınızda yalnızca tek bir birim varsa, Windows XP'nin bir başka kopyasını kuruyor olmadığınız sürece, çoklu önyükleme yapılandırması oluşturmaya başlamadan önce sabit diskinizi biçimlendirmeniz ve birden fazla birim içerecek şekilde bölmeniz gerekir.

Windows XP'yi sıkıştırılmış bir sürücüye kuruyorsanız, o sürücü NTFS sıkıştırma programı kullanılarak sıkıştırılmış olmalıdır.

Windows XP'yi kurmadan önce virüse karşı koruma yazılımını devre dışı bırakmanız gerekir, ayrıca Windows Bellek Tanılama aracını çalıştırarak bilgisayarınızın rasgele erişim belleğini (RAM) sınayabilirsiniz. Windows Bellek Tanılama aracını kullanmak için Windows Bellek Tanılama (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp) Web sitesindeki yönergeleri izleyin. Windows XP'yi kurduktan sonra virüse karşı koruma yazılımınızı etkinleştirmeyi unutmayın.

Bilgisayar bir Windows 2000 veya Windows XP etki alanında ise her işletim sistemi için farklı bir bilgisayar adı kullanmalısınız.

İşletim sistemleri en eskiden en yeniye doğru kurulmalıdır. İşletim sistemlerini aşağıdaki sıra ile kurabilirsiniz:

MS-DOS

Windows 95, Windows 98 veya Windows Millennium Edition

Not: Windows Millennium Edition sürümünü herhangi bir Windows NT sürümü üzerine kuramazsınız, ancak bunlar tek bir sistemde birlikte bulunabilir. Her birini ayrı bir sabit diske veya disk bölümüne kurmanız önerilir. Bilgisayarda Windows NT kurulu ise, Windows Millennium Edition Kurulumu kendisini Windows NT önyükleme menüsüne ekler, böylece Windows Millennium Edition ve Windows NT sürümleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için 271240 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.Windows NT

Windows 2000

Windows XP (Professional veya Home Edition)

Sabit sürücüyü bölme ve dosya sistemlerini seçme

Bölüm, sabit diskte mantıksal bir parçadır. Normalde her bölümün kendi dosya sistemi vardır. Bölümler hakkında daha fazla bilgi için 313348 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.Aşağıdaki durumlarda, sabit diskinizi yeniden biçimlendirmeniz ve bölmeniz gerekebilir:Yalnızca tek bir biriminiz var, ancak çoklu önyükleme yapılandırması oluşturmak istiyorsunuz. Her bir işletim sistemini ayrı bir birime kurmanız gerekiyor, böylece her kurulumun kendi dosyaları ve yapılandırma bilgileri olacaktır.

Önyükleme birimi doğru dosya sistemi kullanılarak biçimlendirilmemiş:

Windows 95, Windows 98 veya Windows Millennium Edition sürümü Microsoft Windows XP ile birlikte kullanarak çoklu önyükleme sistemi oluşturmak istiyorsanız önyükleme birimini FAT dosya sistemi ile biçimlendirmeniz gerekir, çünkü Windows 95, Windows 98 ve Windows Millennium Edition sürümü NTFS dosya sistemini desteklemez.

Windows 95 (perakende sürümü 4.00.950) kurmak istiyorsanız, önyükleme biriminiz FAT olarak biçimlendirilmelidir. Windows 95'te (OSR2.1 ve daha yeni sürümler) bir FAT32 önyükleme birimi, ayrıca Windows 2000 ve Windows XP ile çift önyükleme olabilir. Daha fazla bilgi için 258662 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.

Windows 95 OSR2, Windows 98 veya Windows Millennium Edition sürümünü Windows 2000 veya Windows XP ile birlikte kullanarak çoklu önyükleme sistemi oluşturmak istiyorsanız, önyükleme birimini FAT32 ile biçimlendirebilirsiniz.

Not: Windows NT 4.0, Windows 2000 veya Windows XP birimini NTFS'den başka bir dosya sistemi ile biçimlendirirseniz, NTFS'ye özgü tüm özellikleri kaybedersiniz. Bu özelliklere; dosya sistemi güvenliği, Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) ayarları, disk kotaları ve uzak depolama gibi Windows XP özellikleri dahildir. Benzer şekilde, Windows 95, Windows 98 ve Windows Millennium Edition sürümleri bir NTFS bölümünü algılayamazlar; böyle bir bölümü bilinmeyen öğe olarak tanımlarlar. Bu nedenle, bir Windows 98 veya Windows Millennium Edition bölümünü FAT olarak, bir Windows XP bölümünü ise NTFS olarak biçimlendirirseniz, NTFS bölümündeki dosyalara Windows 98 veya Windows Millennium Edition sistemi çalıştırırken erişmeye çalıştığınızda bunları kullanamaz veya göremezsiniz.Desteklenen dosya sistemleri

Aşağıdaki tabloda, Microsoft işletim sistemleri için desteklenen dosya sistemleri listelenmektedir:İşletim sistemi Desteklenen dosya sistemleri

MS-DOS FAT

Windows 3.1 FAT

Windows NT FAT, NTFS

Windows 95 FAT

Windows 95 OSR2 FAT, FAT32

Windows 98 FAT, FAT32

Windows Millennium Edition FAT, FAT32

Windows 2000 FAT, FAT32, NTFS

Windows XP (Professional ve Home Edition) FAT, FAT32, NTFSWindows XP ve MS-DOS, Windows 95, Windows 98 veya Windows Millennium Edition ile çoklu önyükleme sistemi oluşturma

Aşağıdakilerden iki veya daha fazlasını çoklu önyükleme yapılandırmasında kuramazsınız: Windows 95, Windows 98 ve Windows Millennium Edition.Aşağıdaki birleşimler ise desteklenir:MS-DOS, Windows 95 ve Windows XP

MS-DOS, Windows 98 veya Windows Millennium Edition ve Windows XP

Bu birleşim desteklenmez:Windows 95, Windows 98 ve Windows Millennium Edition

Windows XP'yi yüklemeden önce MS-DOS, Windows 95, Windows 98 veya Windows Millennium Edition sürümünü yüklemelisiniz. Böylece bu işletim sistemleri, Windows XP önyükleme kesiminin ve Windows XP başlangıç dosyalarının üzerine yazmaz.Not: İşletim sistemlerini yanlış sırayla kurarsanız, Windows XP sistemi geri getirmeniz için Kurtarma Konsolu'nu kullanmanız veya Windows XP Kur programını tekrar çalıştırmanız gerekir. Daha fazla bilgi için 307654 numaralı Microsoft Bilgi Tabanı makalesine bakın.Windows XP ve MS-DOS, Windows 95, Windows 98 veya Windows Millennium Edition ile çoklu önyükleme sistemi oluşturmak için:

Kurma

ben eğitiyorum...çok mutluyum...
İmages
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  ***''''' Microsoft Office 2017 '''''*** egitiyorum 1 728 01-30-2011 05:00 AM
Son Mesaj: egitiyorum
  Windows XPde Zone Alarm Kurulumu ve Kullanımı ( resimli anlatım ) egitiyorum 1 801 01-30-2011 05:00 AM
Son Mesaj: egitiyorum
  Msn'de Ne Dinliyorum Özelliği! Windows media player için egitiyorum 1 516 01-30-2011 05:00 AM
Son Mesaj: egitiyorum
  Silinen dosyaları adım adım kurtarmak.. egitiyorum 1 441 01-30-2011 04:59 AM
Son Mesaj: egitiyorum
  Windows Media Player 11 [Flash anlatımlı ve download] egitiyorum 1 691 01-30-2011 04:59 AM
Son Mesaj: egitiyorum

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir