Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
29 Ekim Konuşması çok net!
Mesaj: #1
arkadaşlar sizlerin işine yarayacak bi paylaşım...CUMHURİYET BAYRAMI KONUŞMA METNİ

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.
Cumhuriyetin ilanı;Lozan antlaşmasının imzalanmasından sonraki en büyük gelişme devletin adının konulmasıdır.Müdafa-i hukuk temsilcilerinin seçildiği yeni seçimler sonunda 1923 yılı ağustos ayında çalışmalara başadı.13 ekim 1923’te Ankara’nın başkent ilan edilmesi ile saltanat beklentisi içinde olanlara artık saltanat yönetimine dönülemeyeceği mesajı veriliyordu.
Sonuçta 29 Ekim 1923 yılı 1921 anayasasında yapılan değişiklikle cumhuriyet ilan edilmiştir.Yeni devletimizin idare şekli olan cumhuriyet daha sonra kabul edilen anayasaların kesin hükmü haline getirilmiş ve bu ilkenin değiştirilemeyeceği değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği hükmü konmuştur.
Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım.
Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.
Cumhuriyet;düşünür,bilgili,kültürlü,sağlam vücutlu ve yüksek karakterli koruyucular ister.

Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir.Egemen olan millettir.Bu egemenlik kimseye devredilemez.Millet kendi kaderinin eline almıştır ve egemenliğin zerresinden vazgeçemez.
Egemenliğinden vazgeçmeye rıza gösteren bir ulusun akıbeti elbette felakettir,elbette musibettir.
Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetin 84.Kuruluş yıldönümünü kutlar, Büyük önder Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anarım.

ANKARA2017 -10-29
TUNA ÜÇER İLKÖĞRETİM OKULU
Edited by: savarona
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #2
Arkadaşım teşekür ederiz de biraz geç oldu sanırım. Eline, emeğine sağlık.

İmages
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #3
ÇOK GÜZEL OLMUS HOCAM SAĞ OLUN
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
Mesaj: #4
arkadaş lar ya bana acılen atatürkün ilkeleri gere kiyor gonderir misiniz
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
|
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir